Dodano: 13 luty 2018r.

"Zapomniana historia nauki..." - pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata nauki

Wydawnictwo Naukowe PWN oddało w ręce czytelników nietuzinkową pozycję, która zainteresuje każdego pasjonata nauki i jej historii. "Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków" to kilkadziesiąt historii opisujących trudy i znoje znanych i mniej znanych postaci historycznych, które z pasji, chęci zysku lub zupełnie przypadkiem przyczyniły się do rozwoju naszej cywilizacji.

 

“Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków” to zbiór ciekawych, przewrotnych esejów opisujących mniej znane fakty naukowe.  Autor – Krzysztof Rejmer – pokazuje jak długą i żmudną drogę należało przebyć, abyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki.

Krzysztof Rejmer w publikacji umieścił te mniej znane historie dotyczących zaskakujących aspektów ludzkiej aktywności. Pokazał naukę wraz z jej ślepymi uliczkami, curiosami, paranauką, także cechy osobowości (te pozytywne i te wstydliwe) ludzi próbujących rozwijać wiedzę i technikę.

Dzięki książce czytelnik ma szansę poznać nietuzinkowe i barwne osobowości. Autor nie unika przy tym tematów kontrowersyjnych, starając się pokazać ich uwarunkowania psychologiczne, społeczne czy historyczne. Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników zainteresowanych nauką, jej historią, ciekawymi postaciami ludzi tworzących cywilizację, ale również jej manowcami i ślepymi uliczkami.

Krzysztof Rejmer studiował fizykę na UAM w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1996 roku obronił pracę doktorską. W latach 1986–2010 pracował na Uniwersytecie Warszawskim (Zakład Teorii Pola i Fizyki Statystycznej, a następnie Katedra Teorii Materii Skondensowanej). Jest autorem prac naukowych, dwóch podręczników fizyki dla liceum oraz licznych artykułów popularnonaukowych. Wydał także tomik wierszy. Dla PWN-u przetłumaczył trzy tomy kursu fizyki teoretycznej Landaua („Fizyka statystyczna” cz. 1 i 2 oraz „Kinetyka fizyczna”). Interesuje się historią Europy Środkowej, literaturą czeską i francuską.

“Jednym ze wspomnień mojego wczesnego dzieciństwa jest miesięcznik Horyzonty techniki prenumerowany przez ojca. Niczym bohater schulzowskiego opowiadania Księga pochłaniający historię Anny Csillag i jej cudownego środka na porost włosów, z wypiekami na twarzy czytywałem wtedy rubrykę Fantazje i facecje naszych dziadków. Do dziś pamiętam rysunki przedstawiające majestatyczne zeppeliny i wielkie maszyny parowe, albo panów w melonikach (jak gdyby wyjętych wprost z obrazów Magritte'a) pedałujących z jakąś dziwną zawziętością, by w ten sposób poruszać skrzydłami ornitopterów” – wspomina Rejmer.

„Książka dr Rejmera wprowadza czytelnika w nieznany już dla wielu świat optymizmu poznawczego, charakterystycznego dla XIX stulecia. Czytając ją, przenosimy się w świat zbliżony do tego, stworzonego przez Cyrusa Smitha z Tajemniczej wyspy czy kapitana Nemo z 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi. (…) niezwykle miło jest pobyć przez chwilę w towarzystwie bohaterów tej książki, którzy potrafili przez całe życie wierzyć w poznawalność i możliwość ujarzmienia świata. O ile jednak Julius Verne wymyślał świat i bohaterów w nim żyjących, w książce Krzysztofa Rejmera spotykamy realnie żyjących i działających ludzi. Ich niezłomny optymizm może imponować, a wręcz zachęcać do porzucenia – przynajmniej intelektualnie – ograniczeń tak zwanej życiowej mądrości” – napisał w recenzji „Zapomnianej historii nauki…” Marek Kordos, matematyk, historyk i popularyzator nauki, założyciel i redaktor naczelny miesięcznika Delta.

Książkę “Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków” można zakupić na stronach księgarni PWN.