Dodano: 31 lipca 2020r.

Wzrost czytelnictwa podczas epidemii koronawirusa - dane księgarni online nie kłamią!

Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest dla nas nowa, a przez to nieco trudna. Wiele sektorów naszego codziennego życia uległo zmianie i to niekoniecznie na lepsze. Jednak oprócz negatywnych skutków, okres siedzenia w domu przyniósł również korzyści. Jedną z nich jest wzrost czytelnictwa w naszym kraju, na co wskazują statystyki księgarni internetowych. Podczas siedzenia w domu musieliśmy nauczyć się korzystać z rozrywki dostępnej w domowym zaciszu. Książki, na które zazwyczaj do tej pory nie mieliśmy czasu sprawdziły się w tej kwestii doskonale. Miejmy nadzieję, że trend ten pozostanie z nami na znacznie dłużej.

Wzrost czytelnictwa podczas epidemii koronawirusa - dane księgarni online nie kłamią!

 

Dlaczego sięgnęliśmy po książki?

Statystyki księgarni online biją rekordy popularności, w ostatnim czasie coraz częściej sięgamy po książki. Ale w zasadzie dlaczego? Przecież materiały wizualne w postaci filmów, gier czy muzyki są bardzo ciekawe i przez ostatnie lata to głównie w ich towarzystwie spędzaliśmy wolne chwile. Jednak sytuacja związana z trwającą pandemią trochę ten trend odwrócić. Siedzenie w domu sprawiło, że zyskaliśmy więcej wolnego czasu, który w jakiś sposób musieliśmy zagospodarować. To doskonały moment na nadrobienie czytelniczych nowości czy ponadczasowych klasyków. Jednak sklepy stacjonarne oraz biblioteki publiczne zostały zamknięte, więc jedynym rozwiązaniem stał się internet. Oferta księgarni online jest ogromna, więc korzystać możemy do woli. 

Rekordy sprzedaży

Pomimo zamkniętych księgarni stacjonarnych, placówki online zbierały (i zbierają nadal) ogromne żniwo sprzedaży. Jak pokazują statystyki, ilość klientów na stronach internetowych z książkami wzrosła dwukrotnie. Szczególny wzrost zauważono w przypadku sprzedaży książek dla dzieci, a także literatury młodzieżowej. Jest to zaskakujące, ponieważ powszechnie uważa się, że osoby w przedziale wieku 15-18 lat żyją w cyfrowej cywilizacji i ich zainteresowanie tradycyjnymi książkami jest znikome. A tu proszę! Jednak postęp technologiczny daje się odczuć, ponieważ ok. 20 proc. wszystkich klientów wybrało wydania cyfrowe w postaci e-booków lub audiobooków. Nie ma się czemu dziwić -zakupy w księgarni online trwają chwilę, a możliwość posiadania upragnionego tytułu na swoim czytniku w kilka minut jest bardzo przekonująca.

Elektroniczne wydania hitem sprzedaży!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, 20 proc. w sprzedaży wszystkich książek w księgarniach online stanowiły dzieła zapisane w wersji elektronicznej. Według specjalistów, ten wynik jest jak najbardziej zrozumiały, a tendencja ta będzie w najbliższym czasie rosnąć. Obecnie wszystko robimy za pomocą smartfona lub komputera z dostępem do internetu. Dzięki temu mamy mnóstwo możliwości, a wszystko odbywa się szybko i wygodnie. Za pomocą audio- i e-booków czytelnictwo dostosowuje się do tego trendu, będąc nowoczesnym wydaniem tradycyjnych książek. W ten sposób nie tylko ich zakup jest prosty - dzięki księgarniom online, ale również korzystanie we wszystkich miejscach, gdzie będziemy mieli pod ręką nasz smartfon - czyli wszędzie!

 

Artykuł powstał przy współpracy z Sklep Nowa Era