Dodano: 03 marzec 2022r.

Wyżeł weimarski. Czy ten gończy pies będzie dobrym przyjacielem rodziny?

Wyżeł weimarski należy do psów myśliwskich. Uważa się, że jest najstarszą niemiecką rasą myśliwską. Rasa ta jest chętnie wybierana na całym świecie, nie tylko do polowania. Psy te są bowiem bardzo przyjazne i rodzinne.

Wyżeł weimarski. Czy ten gończy pies będzie dobrym przyjacielem rodziny?

 

Wyżeł weimarski [https://zwierzaki.pl/wyzel-weimarski] to pies dużej rasy. Ma dostojny wygląd, a szczeniaki dzięki swoim błękitnym oczom są uważane za jedne z najsłodszych. Jeśli jesteś właścicielem wyżła weimarskiego lub przymierzasz się do jego kupna, poniżej znajdziesz kilka cennych rad, jak prawidłowo opiekować się tą rasą i jak o takie psy dbać.

Wyżeł weimarski — wygląd

Psy te posiadają smukłą, muskularną i harmonijną budowę, Mają dobrze ukształtowaną głowę, z oklapniętymi uszami. Dorosły wyżeł weimarski może osiągać wysokość do 70 cm w kłębie i ważyć około 40 kg. Suki są mniejsze i lżejsze od samców. 

Wyżeł weimarski może mieć różne umaszczenie — od srebrno-szarych, przez szaro-płowe, po brązowe. Zazwyczaj wyżeł weimarski to pies krótkowłosy, jednak zdarzają się rasy długowłose. 

Jaki charakter i usposobienie ma wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski to znakomity łowca. Ma doskonały węch i jest zaciekły w ściganiu zwierzyny, a przy tym bardzo posłuszny swojemu właścicielowi. Psy tej rasy oprócz polowania doskonale sprawdzają się także jako psy ochroniarskie, ratownicze, terapeutyczne, czy nawet policyjne. Wyżły weimarskie mogą być także doskonałymi psami rodzinnymi, lubiącymi dzieci i zabawy. 

Decydując się na wyżła weimarskiego, musimy mu zapewnić dużą przestrzeń do biegania. Rasa ta nie nadaje się do bloków, czy małych mieszkań. Jest to pies bardzo aktywny i będzie tylko szczęśliwy, gdy będzie mógł porządnie się wybiegać. Bardzo chętnie się uczy, a więc z pewnością szybko nauczy się aportować, podawać łapę, czy łapać frisbee. 

Musisz pamiętać jednak, że wyżłowi weimarskiemu trzeba zapewnić rozrywkę. Nie jest to zdecydowanie pies, który będzie leniwie oglądał z Tobą telewizję.

Sprawdź też: https://zwierzaki.pl/

Opieka nad wyżłem weimarskim

Z pewnością zakup psa tej rasy musi być przemyślany. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pochopny zakup, po zobaczeniu słodkiego psa w internecie, czy na zdjęciu. Niebieskie oczy u szczeniąt potrafią rozkochać w sobie nie jedno serce. Jednak warto wiedzieć, że psy te potrafią często chorować, i to dość poważnie. Najczęściej obserwuje się choroby serca, zapalenia stawów. Jeśli pies nie ma wystarczającej ilości ruchu może być nadpobudliwy, nerwowy, złośliwy, a nawet agresywny. 

Dlatego często doprowadza to właścicieli wyżła weimarskiego do granic cierpliwości, a nawet do nadszarpnięcia domowego budżetu, jeśli zdarzy się choroba. 

Co je wyżeł weimarski?

Aby zadbać prawidłowo o zdrowie psa, należy zwrócić uwagę na jakoś kupowanej karmy. Musi być ona jedna z lepszych. Dzięki dobrej jakości karmy pies będzie miał zdrową i błyszczącą sierść, zdrowe serce, mocne, silne ciało. Wyżeł weimarski nie powinien być otyły. Kupując karmę mokrą i suchą, należy zwrócić uwagę na to, czy jest to odpowiednia karma dla tej rasy —- musi mieć odpowiednią kaloryczność, oraz właściwe składniki odżywcze. Dobrej jakości karmę kupimy u weterynarza lub w dobrym sklepie zoologicznym. Karma powinna być przeznaczona dla psów aktywnych i dużych ras. 

Zakup wyżła weimarskiego — cena

Jeżeli zdecydujemy się na kupno wyżła weimarskiego, koniecznie zróbmy to tylko ze sprawdzonej hodowli. Być może będą one droższe niż u sąsiada z osiedla, jednak wówczas mamy pewność, że pies ma dobre geny i pochodzi ze zdrowej rodziny. To zwiększa szansę na mniejszą zapadalność na choroby. 

Cena wyżła weimarskiego jest zależna od rodowodu rodziców, czy chcemy psa z rodowodem, czy bez, a także od renomy hodowli, czy miasta. Jednak uśredniając, cena waha się w granicach 3-5 tysięcy złotych. Nie jest to pies dla wszystkich, także pod względem finansowym. 

Wyżeł weimarski to piękny, arystokratyczny pies, jednak wymaga odpowiedniego prowadzenia, aby był szczęśliwy. Pies tej rasy musi mieć zapewniony codzienny trening. Nie nadaje się do małych mieszkań. Wybór wyżła weimarskiego na swojego czworonożnego przyjaciela musi być naprawdę przemyślany pod każdym względem. 

 

Źródło: artykuł sponsorowany