Dodano: 13 czerwiec 2018r.

Wyniki testów IQ pokazują, że ludzie stają się coraz głupsi

Nowe badania przeprowadzone w Norwegii oraz na Wyspach Brytyjskich wskazują, że wyniki testów IQ systematycznie spadają od kilku dekad. Dla każdego pokolenia jest to średnio 7 punktów.

 

Ogólny iloraz inteligencji ludzi nieustannie spada od kilkudziesięciu lat odwracając wcześniejszy trend, który pokazywał, że ludzie stawali się coraz mądrzejsi. Tak wynika z badań naukowców z Ragnar Frisch Centre for Economic Research w Norwegii.

Bernt Bratsberg i Ole Rogeberg rezultaty swoich badań opublikowali na łamach „Proceedings of the National Academy of Science”. Zgodnie z nimi, wyniki testów na inteligencję powoli spadają od lat 70. Badacze opisują też w publikacji kilka możliwych wyjaśnień tego zjawiska.

 

Według wcześniejszych badań, w pierwszej połowie ubiegłego wieku wyniki testów na inteligencje były coraz lepsze, ludzie byli mądrzejsi. Przynajmniej tak wskazywał rosnący iloraz inteligencji – trend, który został nazwany efektem Flynna.

Proponowano różne teorie wyjaśniające to pozorne rozjaśnienie ludzkiego umysłu, takie jak lepsze odżywianie, lepsza opieka zdrowotna, edukacja itp. Ale teraz, według naukowców z Norwegii, ten trend się skończył. Zamiast stawać się mądrzejszymi, ludzie stają się coraz głupsi.

Norwescy naukowcy przeanalizowali wyniki testów IQ młodych mężczyzn rozpoczynających obowiązkową służbę w siłach zbrojnych z lat 1970-2009. W sumie przebadano 730 tysięcy testów na inteligencję. Po analizie danych naukowcy stwierdzili, że wyniki spadały średnio o siedem punktów na jedno pokolenie, co stanowi wyraźne odwrócenie wyników testów w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Naukowcy odkryli także pewne różnice między grupami, sugerując, że część gorszych rezultatów testów może wynikać z czynników środowiskowych. Mogą też wynikać ze zmiany stylu życia, jak na przykład zmian w systemie edukacji. Do tego uczeni wskazują na coraz bardziej obecną w naszym życiu technologię. Badacze zwrócili uwagę, że dzieci coraz mniej czytają i więcej czasu spędzają nad grami wideo.

Ogólny spadek poziomu inteligencji zauważyli także inni badacze. Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że wyniki testów IQ spadają o 2,5 do 4,3 punktu na każdą dekadę od mniej więcej końca drugiej wojny światowej.

 

Źródło: MedicalXpress, fot. CC BY 2.0/ Steven S./ Flickr