Dodano: 15 styczeń 2021r.

Wikipedia kończy 20 lat

15 stycznia przypada 20 rocznica powstania Wikipedii - największej wirtualnej encyklopedii na świecie! Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników!

Wikipedia kończy 20 lat

 

Wikipedia to źródło wolnej wiedzy, do której każdy ma dostęp. Wikipedię tworzy spontanicznie rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i śmiało modyfikować strony. Wszystkie artykuły muszą spełniać wymogi neutralności, mieć oparcie w wiarygodnych źródłach i są na bieżąco weryfikowane i aktualizowane. Obecnie na polskojęzycznej Wikipedii znajduje się już prawie 1,5 mln haseł.

Wciąż rosnąca społeczność edytorów

Do społeczności każdego dnia dołączają nowi edytorzy, ponad 3 tysiące osób miesięcznie. Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła czuwa łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek.

- Społeczność Wikipedii jest ogromnie różnorodna - tworzą ją bystrzy nastolatkowie i profesorowie na emeryturze, kobiety i mężczyźni, osoby z wielkich miast i małych miasteczek, nauczyciele i uczniowie, eksperci i hobbyści, osoby o różnych poglądach i zainteresowaniach. Wszystkich ich łączy pasja do dzielenia się wiedzą, dociekliwość i chęć pomocy innym. I dlatego potrafią znakomicie współpracować, ponad różnicami. I choć jeszcze parę lat temu często było słychać głosy, że społeczność Wikipedii nieuchronnie się skurczy, te proroctwa okazały się nieprawdą. Społeczność aktywnych edytorów polskiej Wikipedii rośnie od 2016 roku, w tym roku osiągając największy od lat wzrost - średnia miesięczna liczba osób aktywnie edytujących Wikipedię wzrosła o ponad 6 proc. - mówi Natalia Szafran-Kozakowska (specjalistka ds. wspierania społeczności Wikimedia Polska).

Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Rozwój Wikipedii na co dzień wspiera Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które skupia osoby działające na rzecz wolnej wiedzy i otwartej kultury. Już od 15 lat członkowie organizacji działają na rzecz integracji społeczności wikipedystów, inicjują projekty edukacyjne, dbają o digitalizację polskich dóbr kultury i rozwój kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Stowarzyszenie jest wyrazem miłości i zapobiegliwości Członków: miłości do Wikipedii, jej sióstr i wolnej wiedzy, dbałości o jej rozwój, bezpieczeństwo i powszechny do niej dostęp, troski o twórców, czytelników i partnerów. Powszechny dostęp wymaga wielu rąk, nie tylko na klawiaturze. Z tej potrzeby sami Wikipedyści stworzyli Stowarzyszenie, by było jednocześnie klubem kibica, miejscem wsparcia autorów, orędownikiem wolnych treści i rzecznikiem - komentuje Michał Buczyński, Prezes Wikimedia Polska.

Z okazji 20 urodzin Wikimedia Polska organizuje kilka wydarzeń online, między innymi dyskusję pt. "Fake newsy, manipulacje i postprawda. O wyzwaniach dzisiejszego internetu i roli Wikipedii" (15.01 godz.19.00) oraz spotkanie “Kolektywne tworzenie wiedzy. Jak tworzyć? Jak edytować? Wymiana doświadczeń”. Debaty będzie można oglądać na facebookowym profilu Wikimedia Polska. ( https://www.facebook.com/WikimediaPolska )

 

Źródło: materiały prasowe, fot. CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons/ Pybalo