Dodano: 22 maj 2020r.

W pobliżu Ściany Płaczu odkryto podziemne komnaty

W pobliżu Ściany Płaczu, sześć metrów pod poziomem gruntu, odkryto trzy wykute w skale komnaty. Archeolodzy znaleźli w nich gliniane i kamienne naczynia oraz lampy oliwne. Cel stworzenia podziemnych komór nie jest jasny, ale naukowcy sugerują, że mogły służyć jako schronienie przed najazdami wojsk rzymskich.

W pobliżu Ściany Płaczu odkryto podziemne komnaty

 

Trzy podziemne komnaty sprzed dwóch tys. lat zostały ręcznie wykute w skale. W pomieszczeniach archeolodzy znaleźli gliniane i kamienne naczynia a także lampy oliwne. W ścianach podziemnych komór wydrążono nisze o różnych kształtach, prawdopodobnie właśnie na dające oświetlenie lampy oliwne.

Podziemne komnaty nieopodal Ściany Płaczu

- To wyjątkowe znalezisko. Po raz pierwszy odkryto podziemny system komnat w sąsiedztwie Ściany Płaczu - stwierdził w komunikacie prasowym kierujący pracami archeologicznymi dr Barak Monnickendam-Givon z Izraelskiej Służby Starożytności. - Trzeba zrozumieć, że 2000 lat temu w Jerozolimie, podobnie jak dzisiaj, zwyczajowo budowano z kamienia. Pytanie brzmi: dlaczego tak duży wysiłek i zasoby zainwestowano w podziemne pomieszczenia w litej skale? - dodał.

Wejście do podziemnego kompleksu przez wieki znajdowało się ukryte pod mozaiką podłogową budynku, który powstał w okresie bizantyjskim. W XI w. pierwotny budynek został zniszczony, a wejście do podziemi pochowane pod gruzami. Obecnie w tym miejscy stoi budynek Beit Strauss, zakupiony przez filantropa Nathana Straussa, w którym mieszczą się publiczne toalety oraz wejście do Western Wall Tunnels. Całość znajduje się kilkadziesiąt metrów od Wzgórza Świątynnego.

Komnata pod Ścianą Płaczu

Dr. Barak Monnickendam-Givon w miejscu wykopalisk, fot. Yaniv Berman/Israel Antiquities Authority

Lampy oliwne znalezione w komnatach pod Ścianą Płaczu

Lampy oliwne znalezione w podziemnych komnatach, fot. Shai HaLevi/Israel Antiquities Authority

W pomieszczeniach archeolodzy odkryli gliniane naczynia, rdzenie lamp oliwnych, kamienny kubek i dużą kamienną misę, która służyła do przechowywania wody. Przy wejściu do komnat znaleziono wnęki w ścianach, służące prawdopodobnie jako półki oraz wgłębienia na zawiasy drzwi oraz rygle. Podziemne komnaty znajdują się na różnych głębokościach i połączone są kamiennymi schodami.

Spiżarnia czy schronienie przed Rzymianami? 

Przedmioty znalezione w podziemiach świadczą o codziennej bytności korzystających z komnat ludzi, ale cel ich powstania nie jest znany. Monnickendam-Givon uważa, że komory mogły służyć jako spiżarnia czy piwnica dla znajdującego się nad nim budynku, który się nie zachował. Mogły także służyć kapłanom i pielgrzymom odwiedzającym święte miejsce.

- Inną możliwością jest to, że ten system był używany do ukrywania się podczas oblężenia Jerozolimy 2000 lat temu, kiedy legiony rzymskie podbiły miasto – powiedział Monnickendam-Givon. Uczony dodał, że nie można wykluczyć, iż podziemne komnaty mogły być częścią jakiejś większej, nieznanej dotychczas struktury.

 

Źródło: Live Science, fot. Yaniv Berman/Israel Antiquities Authority