Dodano: 04 kwiecień 2018r.

W Kanadzie znaleziono ślady człowieka sprzed 13 tysięcy lat

Ludzkie ślady znalezione u zachodnich wybrzeży Kanady mogą mieć 13 tysięcy lat. To kolejny dowód na to, że ludzie zamieszkiwali Amerykę Północną pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

 

Naukowcy znaleźli nowe dowody na istnienie ludzkiej populacji żyjącej na zachodnim wybrzeżu Kanady pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Na wyspie Calvert w Kolumbii Brytyjskiej znaleziono 29 odcisków ludzkich stóp w trzech różnych rozmiarach. Ślady te znaleziono w osadach, które przed tysiącami lat tworzyły plażę. Poziom morza był wtedy około 2-3 metry niższy nić obecnie.

Pomiary i cyfrowe analizy fotograficzne ujawniły, że ślady stóp należały prawdopodobnie do dwojga dorosłych i dziecka. Wszyscy byli boso. Ślady znaleziono około pół metra poniżej obecnego poziomu gruntu w warstwie gliny. Dzięki datowaniu radiowęglowemu kawałka drewna znalezionego obok w tej samej warstwie, badacze ustalili, że odciski stóp mają około 13 tysięcy lat.

Odkrycia badaczy z Hakai Institute oraz University of Victoria zostały opublikowane na łamach „PLOS ONE”.

Jak twierdzą naukowcy, ich znaleziska poszerzają listę dowodów na poparcie hipotezy, że ludzie wykorzystali most lądowy do przemieszczania się z Azji do Ameryki Północnej podczas ostatniej epoki lodowcowej. Inna koncepcja mówi, że ludzie dotarli tam drogą morską.

Autorzy badań sugerują, że dalsze prace wykopaliskowe z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych metod prawdopodobnie pozwolą odkryć więcej ludzkich śladów na tym obszarze. Być może pozwolą też zebrać wzory wczesnego osadnictwa u wybrzeży Ameryki Północnej.

- W opublikowanym przez nas artykule opisaliśmy odkrycie śladów na zachodnim wybrzeżu Kanady oraz zawarliśmy też wyniki badań radiowęglowych, które wskazują, że odciski pochodzą sprzed 13 000 lat. Uzyskaliśmy dowód, że ludzie zamieszkiwali ten region pod koniec ostatniej epoki lodowcowej – powiedział kierujący badaniami Duncan McLaren.

Nie są to jednak najstarsze ślady bytności człowieka na kontynencie północnoamerykańskim. Wcześni ludzie mogli żyć w Ameryce Północnej już 130 tysięcy lat temu. Taką kontrowersyjną tezę ogłosili naukowcy z San Diego Natural History Museum oraz Center for American Paleolithic Research w Hot Springs. Oparli się na znalezionych w 1992 roku podczas budowy drogi w San Diego szczątkach mastodonta, na których znaleziono ślady obróbki, które mogą wskazywać na działalność człowieka. Więcej na ten temat w teście: Człowiek pojawił się w Ameryce 100 tys. lat wcześniej niż sądzono?.

 

Źródło: Science Daily, fot. Duncan McLaren