Dodano: 30 lipca 2019r.

W amazońskiej dżungli znaleziono skamieniałości małpy o rozmiarach chomika

Zespół peruwiańskich i amerykańskich naukowców odkrył skamieniałe szczątki najmniejszej małpy, jaką kiedykolwiek znaleziono. Skamielina liczy sobie 18 milionów lat i na jej podstawie badacze oszacowali, że malutka małpka była niewiele większa od chomika. Okaz pomoże naukowcom wypełnić lukę ewolucyjną w zapisie kopalnym dotyczącą małp.

Wykopaliska na brzegu rzeki Rio Alto Madre de Dios w Peru

 

Około 18 milionów lat temu amazońską dżunglę przemierzała malutka małpka, niewiele większa od chomika – przekonują badacze, którzy doszli do takich wniosków na podstawie znalezionej niedawno skamieliny. Odkrycie opiera się na pojedynczym zębie, dwukrotnie większym od główki szpilki, na który naukowcy natrafili na brzegu rzeki Rio Alto Madre de Dios w południowo-wschodnim Peru.

Okaz jest ważny, ponieważ pomaga wypełnić lukę w kopalnych zapisach dla małp z Nowego Świata. Badania były prowadzone przez zespół naukowców z Duke University i National University of Piura w Peru. Wyniki ich badań ukazały się na łamach pisma „Journal of Human Evolution”.

 

Na miejscu wykopalisk uczeni pozyskiwali kawałki piaskowca i żwiru. Piaskowiec był nasączany wodą i rozdrabniany. Materiał następnie razem ze żwirem został przesiany przez sito, by odfiltrować skamieniałe zęby, szczęki i fragmenty kości. W ten sposób zespół badaczy przeszukał blisko tonę materiału. Znaleźli przy tym setki skamieniałości gryzoni, nietoperzy i innych zwierząt.

Znaleźli też malutki ząb małpy. Górny trzonowiec jest dwukrotnie większy od główki szpilki i mógł przelecieć przez oko sita, ale jakimś cudem zatrzymał się i zwrócił uwagę badaczy.

Paleontolodzy mogą wiele powiedzieć na temat małpich zębów, zwłaszcza zębów trzonowych. Bazując na rozmiarze i kształcie zęba ustalili, że zwierzę prawdopodobnie żywiło się bogatymi w energię owocami i owadami. Małpka ważyła około 250 gramów i była wielkości chomika.

- To zdecydowanie najmniejsza skamieniała małpa, jaką kiedykolwiek znaleziono – powiedział Richard Kay, profesor antropologii ewolucyjnej w Duke University, który od prawie 40 lat prowadzi badania paleontologiczne w Ameryce Południowej. - Tylko jeden podobny gatunek małpy żyje obecnie. To pigmejka karłowata, ma wielkości filiżanki i jest nieco mniejsza od naszego okazu, ale niewiele – dodał.

Nieznany dotąd gatunek małpki został nazwany Parvimico materdei. Skamieniały ząb trafił do kolekcji Instytutu Paleontologii na Uniwersytecie Narodowym Peru. Odkrycie to jest ważne, ponieważ jest jedną z niewielu wskazówek dotyczącą brakującego rozdziału w ewolucji małp.

Uważa się, że małpy przybyły do ​​Ameryki Południowej z Afryki jakieś 40 milionów lat temu, szybko dywersyfikując się w ponad 150 gatunków, które znamy dzisiaj. Większość z nich zamieszkuje lasy deszczowe Amazonii. Jednak dokładnie to, w jaki sposób przebiegał ten historyczny proces, jest okryte tajemnicą, w dużej mierze z powodu luki w zapisie kopalnych małp między 13 a 31 milionami lat.

Nowa skamielina datowana na około 18 milionów lat lokuje się w centrum luki. Zespół pracuje obecnie nad kolejną ekspedycją, która będzie poszukiwać skamieniałości w peruwiańskiej Amazonii. Ma koncentrować swoje wysiłki na odległych obszarach rzecznych z osadami liczącymi 30 milionów lat.

 

Źródło: Duke University, fot. Wout Salenbien/ Duke University