Dodano: 09 czerwiec 2022r.

Urządzenie codziennego użytku, o którym wiemy tak mało. Jak działa pralka?

W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym domu znajduje się pralka automatyczna. Dawniej pranie było o wiele bardziej czasochłonne, ale wszyscy dokładnie wiedzieli, jak to się dzieje, że plamy i inne zabrudzenia po prostu znikają. Mechaniczne tarcie z wykorzystaniem detergentów ułatwiających wymycie brudu z tkaniny to żadna magia, ale jak to się dzieje, że pralka, w której nie ma żadnych szczotek, ani specjalnych urządzeń trących praktycznie zawsze radzi sobie ze standardowymi zabrudzeniami i często nawet lepiej, niż jakby wyprać je ręcznie?

Urządzenie codziennego użytku, o którym wiemy tak mało. Jak działa pralka?

 

Technologia prania została opracowana już kilkadziesiąt lat temu i doskonale sprawdza się do dziś. Producenci jedynie usprawniają technologię, żeby nieznacznie polepszyć proces prania i zmniejszyć koszty użytkowania. Dlatego przed zakupem nowego urządzenia zawsze warto sprawdzić najlepsze produkty pod lupą: pralka i przekonać się, co aktualnie jest najważniejsze przy wyborze tego kluczowego w dzisiejszym gospodarstwie domowym urządzenia.

Jak działa pralka?

Ogólny mechanizm działania pralki automatycznej jest stały i niezmienny. Wszyscy producenci tworzą swoje urządzenia, opierając się na tym samym systemie działania. Kluczowy jest tutaj programator, który najczęściej zawiera około 10 różnych programów. To nic innego jak zapisane zachowanie pralki, czyli czas uwalniania zawartości poszczególnych komór, prędkość wirowania, czas, przerwy, moment płukania i wymiany wody i ostateczne odwirowanie wody z ubrań.

Najczęściej programator na samym początku otwiera zawory, które wpuszczają wodę do komór, wypłukując ich zawartość i przelewając ją do bębna z ubraniami. Następnie zgodnie z ustawieniami producenta steruje silnikiem obracającym bębnem w taki sposób, żeby optymalnie wypłukał ubrania, zachowując odpowiednie parametry wirowania oraz temperatury wody dla ich bezpieczeństwa. Dlatego najczęściej pralki nie umożliwiają ingerowania w główne parametry (wirowanie, temperatura) programów, żeby nie narazić ubrań. Jak widać, zasada działania jest bardzo prosta, a za całą "magię" odpowiada komputer, czyli coś, co coraz częściej gości w domowych urządzeniach elektrycznych. Teraz pozostaje jedynie wybrać model, który spełni oczekiwania danej osoby.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrej pralki?

Jednym z głównych czynników opisujących dzisiejsze pralki jest jej energooszczędność. To bardzo ważna kwestia – w końcu ceny energii ostatnio mocno podskoczyły, ale w tym przypadku warto zachować rozsądek. Niekiedy za produkt o klasie A+++ należy zapłacić nawet 30 proc. więcej niż za zwykłe A. W praktyce różnica w zużywanej energii jest tak niewielka, że niekiedy dopiero po kilku latach użytkowania taka inwestycja się zwraca. Mimo wszystko, jeśli ktoś stawia w swoim domu na energooszczędność, to odpowiednia pralka w pewnym stopniu może obniżyć rachunki.

Kluczowe czynniki, na które warto zwracać uwagę

Pralki opisuje się za pomocą kilku podstawowych czynników, które określają jej jakość oraz przeznaczenie.

  • Wymiary i ładowność – pralki występują w kilku podstawowych wariantach, które dobiera się ze względu na możliwości danego mieszkania. Jeśli ktoś ma dużą rodzinę, to warto zaopatrzyć się w nieco droższą, ale i większą pralkę, która na raz wykona duże pranie. Właściciele mieszkań z niewielkimi łazienkami powinni raczej rozglądać się za nieco mniejszymi urządzeniami, które nie zabiorą za dużo przestrzeni,
  • Prędkość wirowania – pralka powinna oferować jak największą prędkość wirowania. Oczywiście nie wszystkie ubrania są przeznaczone do szybkiego wirowania, ale maksymalna opcja często się przydaje. Standardowa wartość dla dzisiejszych pralek z górnej półki to od 1200 do 1400 obrotów na minutę,
  • Funkcje specjalne – każdy producent stara się wprowadzić specjalne rozwiązania, które wyróżniają ich na tle konkurencji. Najczęściej pojawiające się to silnik inwerterowy, który zapewnia relatywnie ciche i oszczędne pranie oraz sterowanie smartfonem, co jest po prostu wygodne. Często pojawiają się także funkcje parowe, które sprawiają, że pranie wychodzi jeszcze lepsze. Zasadniczo, im więcej funkcji, tym lepiej dla użytkownika,
  • Cena – po określeniu swoich wymogów względem powyższych czynników warto sprawdzić ofertę w Internecie i wybrać produkt nieprzekraczający założonego budżetu. Bywa, że w sieci można znaleźć o wiele lepszą i nowszą pralkę niż ta ze sklepu stacjonarnego, a dodatkowo będzie miała niższą cenę.

Po takiej analizie każdy powinien być gotów do wybrania optymalnego produktu, który spełni jego oczekiwania.

Gdzie najlepiej kupować AGD?

Po duże AGD praktycznie każdy jedzie do sklepu stacjonarnego. To nic złego – w końcu wiele sieci ma również swoje witryny internetowe, gdzie ceny są takie same, ale nigdy nie należy polegać wyłącznie na tym, co zaoferuje lokal stacjonarny, bo na ekspozycji będą wyłącznie te produkty, które się sprzedają, a nie te, które cechuje najwyższa jakość. W Polsce rośnie inflacja, a co za tym idzie – ceny. Dlatego tym bardziej trzeba trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, czy dana cena jest dobra, czy może gdzieś można zdobyć coś o wiele przystępniejszego.

 

Źródło: artykuł partnera