Dodano: 07 kwietnia 2021r.

Techniki nauki, które pomogą Ci opanować materiał do matury lub na studia

Chcesz wiedzieć, jak skutecznie się uczyć? Wypróbuj różne techniki i sprawdź, która z nich okaże się najlepsza dla Ciebie. W tym tekście znajdziesz kilka metod - z pewnością będą przydatne i pomogą Ci opanować materiał do matury lub na studia!

Techniki nauki, które pomogą Ci opanować materiał do matury lub na studia

 

Jeśli musisz opanować dużą ilość materiału - np. na ważny egzamin - warto wiedzieć, jaka metoda nauki najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Preferencje mogą być różne - nauka rano lub wieczorem, omawianie materiału w grupie lub nauka w samotności. Ważną kwestią jest także umiejętność szukania pomocy, jeśli mamy trudności z jakimś zagadnieniem lub tematem - korepetycje z matematyki czy korepetycje z fizyki to naturalny element rozwoju! Nawet kilka spotkań z korepetytorem pozwala lepiej opanować materiał, zadać nurtujące nas pytania i ruszyć do przodu. A przecież właśnie o to chodzi, prawda?

Jak się uczyć, by zapamiętać więcej?

Oceń, o jakiej porze dnia uczy Ci się najlepiej. Zdecyduj, czy wolisz ciszę, czy muzykę - jeśli lubisz słyszeć melodię w tle, zdecyduj się na jedną playlistę i nie zmieniaj jej, by nie odrywać się od nauki. Uporządkuj przestrzeń, aby bałagan Cię nie rozpraszał. W pobliżu trzymaj szklankę wody i pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu - nauka to dla mózgu ciężka praca!

Od czego zacząć skuteczną naukę? Od systematyczności! To pięta achillesowa wielu uczniów i studentów, tymczasem regularna nauka jest mniej męcząca, wiadomości powtarzane regularnie lepiej zapadają w pamięć, a przy okazji taki nawyk pomaga w uniknięciu stresu, który wiąże się z szybką nauką na ostatnią chwilę. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie i każdego dnia poświęcić nauce chociaż pół godziny lub godzinę. W komfortowej sytuacji są osoby, które uczęszczają na korepetycje z biologii lub dowolnego innego przedmiotu - zajęcia z korepetytorem narzucają regularność i ułatwiają systematyczną pracę.

Ważnym aspektem jest unikanie rozpraszaczy, których w naszym otoczeniu nie brakuje. Warto wyłączyć internet w telefonie (w miarę możliwości wyłączyć także komputer lub skorzystać z wtyczki StayFocused, która umożliwia zablokowanie wybranych stron). Poprośmy domowników, by nie przeszkadzali nam w trakcie nauki, uporządkujmy biurko i postanówmy, że wyznaczony czas w pełni poświęcamy przyswajaniu wiedzy. W skali dnia lub tygodnia jest on zwykle naprawdę krótki i możemy wytrwać w swoim postanowieniu!

Techniki zapamiętywania informacji

Kluczową kwestią jest pozytywne nastawienie do nauki. Warto wizualizować cel - zrozumieć, po co się uczysz i dlaczego to dla nas ważne. Chcesz świetnie zdać maturę, by dostać się na wymarzone studia? Chodzisz na korepetycje z matematyki, by poprawić swoje oceny na studiach i starać się o stypendium? Każda motywacja jest dobra, jeśli pcha nas do przodu.

Kilka popularnych technik zapamiętywania może ułatwić Ci naukę i sprawić, że ten proces będzie szybszy. Należą do nich:

  • dzielenie materiału na mniejsze części. Planowanie stanowi ważny element nauki. Sprawdź, ile materiału musisz opanować i podziel go na bloki, które łatwiej będzie przyswoić, a planowanie z dużym wyprzedzeniem sprawi, że nie pominiesz żadnego ważnego tematu,
  • notowanie odręczne. Udowodniono, że pisząc ręcznie, zapamiętujemy więcej, niż podczas sporządzania notatek w komputerze. To dobra metoda dla wzrokowców, a ponadto notowanie ułatwia koncentrację i uczy wyłapywania najważniejszych informacji,
  • czytanie i powtarzanie na głos. Możesz powtarzać przeczytany tekst lub opowiadać własnymi słowami o zagadnieniu, którego się uczysz. W ten sposób wykorzystujesz pamięć słuchową, a przy okazji uczysz się formułować myśli - zwiększasz swoje szanse na egzaminach ustnych,
  • sporządzanie map myśli. Warto nauczyć się tej metody! Polega ona na sporządzaniu notatek, w których używamy strzałek to wskazywania powiązań między zagadnieniami, notujemy w formie graficznej, stosujemy różne kolory i krótkie hasła,
  • wykorzystanie techniki Pomodoro. To świetna metoda, w myśl której nauka lub praca przebiega z włączonym minutnikiem i trwa 25 minut, po których następuje pięciominutowa przerwa. Po czterech takich cyklach robimy dłuższą przerwę - np. 20-30 minut. Taki sposób może przyspieszyć naszą naukę i zwiększyć koncentrację.

Istotnym elementem zapamiętywania informacji jest odpoczynek! Nasz organizm może się wtedy zregenerować, a mózg porządkuje wiedzę, którą przyswoiłeś. Zadbaj o relaks, aktywność fizyczną i wartościowy odpoczynek bez ekranów.

A może pomoc korepetytora z centrum korepetycji?

Jeśli masz trudności z opanowaniem jakiegoś materiału lub chcesz perfekcyjnie przygotować się do matury lub innego egzaminu, korepetycje z biologii, korepetycje z fizyki lub innych przedmiotów mogą być strzałem w dziesiątkę. Takie zajęcia pozwalają szybko i bez stresu osiągać postępy w nauce. Skąd o tym wiemy? Centrum korepetycji Moose Polecane Korepetycje od wielu lat współpracuje z najlepszymi nauczycielami, dzięki którym uczniowie mogą poprawiać swoje wyniki w nauce i cieszyć się sukcesami. Korepetycje stanowią znakomite uzupełnienie innych technik nauki. Możesz uczęszczać na regularne zajęcia lub korzystać z pomocy doraźnie, gdy napotkasz trudności. Sprawdź i przekonaj się, jak bardzo mogą być przydatne!

 

Źródło: artykuł sponsorowany, fot. CC BY-SA 2.0/ Flickr/ CollegeDegrees360