Dodano: 23 lipca 2018r.

Tajemniczy sarkofag sprzed 2 tys. lat otwarty

Egipscy archeolodzy otworzyli ogromny sarkofag z czarnego granitu, który na początku lipca został odkryty w Aleksandrii. W środku nie znaleźli oni spodziewanych bogactw. Zamiast tego odkryli tam trzy szkielety.

Granitowy sarkofag z Aleksandrii

 

Kiedy ogłoszono odkrycie sarkofagu spekulowano, że mogą w nim znajdować się szczątki samego Aleksandra Wielkiego. Sarkofag ma 2,7 metra długości i 1,5 szerokości. Egipskie Ministerstwo Starożytności przyznało w oświadczeniu, że to jeden z największych sarkofagów, jaki kiedykolwiek odkryto w Aleksandrii.

Na ogromny sarkofag natknęli się robotnicy na głębokości pięciu metrów przygotowujący się pod budowę kolejnego budynku w jednej z dzielnic Aleksandrii. Sarkofag nie był otwierany od czasów jego pochowania. Wskazywała na to gruba warstwa zaprawy na spojeniach wieka. Rozpalało to wyobraźnię archeologów, którzy spodziewali się znaleźć w środku biżuterie i artefakty.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia archeolodzy otworzyli sarkofag. Jednak nie znaleźli tam spodziewanych bogactw. Gdy podniesiono ważące 15 ton wieko (cały sarkofag waży około 30 ton), oczom badaczy ukazały się trzy szkielety zanurzone w czerwonawej brei. Okazało się, że w zaprawie znajdowała się szczelina, którą do wnętrza wpłynęły ścieki.

W oświadczeniu ministerstwo zasugerowało, że szczątki mogą należeć do żołnierzy. Na czaszce jednego ze szkieletów znaleziono wyraźny ślad po strzale. Wewnątrz sarkofagu, jak i na zewnątrz, nie znaleziono żadnych inskrypcji.

W pobliżu sarkofagu znaleziono wykonane z alabastru popiersie. Badacze doszli do wniosku, że może ono przedstawiać człowieka, który został pochowany w tajemniczym sarkofagu. Jednak jest ono w bardzo złym stanie i nie da się nic z niego odczytać.

Zamiast rozwikłać tajemnice sarkofagu jego otwarcie postawiło archeologów przed nowymi zagadkami. Kim byli ludzie, których szczątki znaleziono w sarkofagu? Kiedy dokładnie żyły? Co ich zabiło? Dlaczego zostali pochowani w tak gigantycznym sarkofagu? Na te pytania archeolodzy będą szukali odpowiedzi.

Archeolodzy uważają, że sarkofag pochodzi z dynastii Ptolemeuszy władających Egiptem od 305 do 30 roku p.n.e. Założycielem dynastii był jeden z wodzów armii Aleksandra Wielkiego – Ptolemeusz I Soter. Stąd wcześniejsze przypuszczenia, że sarkofag mógł zawierać szczątki Aleksandra Wielkiego.

Obecnie sarkofag wraz z zawartością został poddany szczegółowym analizom.

 

 

Źródło: Live Science, fot. Courtesy Egypt Antiquities Ministry