Dodano: 23 styczeń 2019r.

„Tajemnica czasu” – książka zmuszająca na nowo przemyśleć koncepcję czasu

Czas nie działa tak, jak nam się wydaje – pisze fizyk Cacrlo Rovelli w książce „Tajemnica czasu”, która w połowie stycznia ukazała się nakładem wydawnictwa Feeria Science. Autor w publikacji poddaje czas niezwykle dokładnej analizie, a jej wyniki każą czytelnikowi na nowo przemyśleć koncepcję czasu.

Tajemnica Czasu

 

Carlo Rovelli potrafi otworzyć czytelnikowi oczy na zupełnie nowe światy ukryte w gąszczu tajemnych fizycznych wzorów. Udowodnił to chociażby tytułem „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje”, ale też innymi książkami, które zostały obsypane wieloma nagrodami. „Tajemnica czasu” także otwiera oczy i udowadnia, że nasze intuicyjne myślenie o czasie, jako o czymś linearnym, co jednostajnie podąża naprzód niezależnie od wszystkiego, jest błędne.

Rovelli zajmuje się przede wszystkim fizyką teoretyczną. Jest jednym z twórców pętlowej grawitacji kwantowej znanej również pod nazwą geometrii kwantowej. To koncepcja czasoprzestrzeni kwantowej, które próbuje pogodzić teorie mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności. Współpracuje z uczelniami wyższymi we Włoszech, USA i Francji. Obecnie jest dyrektorem zespołu badającego grawitację kwantową w Centrum Fizyki Teoretycznej na Université d’Aix- -Marseille. W tym roku został wpisany przez magazyn „Foreign Policy” na listę 100 najbardziej wpływowych światowych myślicieli.

„Rzeczywistość często bardzo różni się od tego, czym się zdaje. Ziemia sprawia wrażenie płaskiej, ale naprawdę jest kulista. Słońce zdaje się poruszać po niebie, a naprawdę to my kręcimy się wokół osi Ziemi. Również struktura czasu nie jest taka, jaka się zdaje; różni się od tego jednorodnego, wszechobecnego upływu” – pisze Rovelli w „Tajemnicy czasu” i dodaje, że wciąż do końca nie wiemy, jak czas rzeczywiście działa. Natura czasu jest bodaj największą z wciąż nierozwiązanych tajemnic.

Czas, jak twierdzi Rovelli, jest złożonym zbiorem struktur, a my zamieszkujemy ten świat, jak ryba zamieszkuje wodę. Odkrycie, że czas nie jest taki, jak myślimy, rodzi tysiące pytań. Na część z nich Rovelli odpowiada w „Tajemnicy czasu”. Na kartach książki autor opisuje, co wiemy na temat czasu, a badaniom tym poświęcił całe swoje życie. Pokazuje także, czego jeszcze nie rozumiemy oraz co jego zdaniem właśnie zaczynamy dostrzegać.

Jak pisze Rovelli, nie ma jednego czasu, wszystkie jego właściwości, jedna po drugiej, okazują się błędami uwarunkowanymi naszym punktem widzenia, tak jak płaskość Ziemi i ruch Słońca. Po odarciu czasu z tych uwarunkowań, pozostaje dziwny, obcy świat pozbawiony wszelkich śladów czasowości. Jednak w tym świecie musi istnieć przecież coś, co prowadzi do wykształcenia się takiego czasu, jaki znamy. I właśnie o tym jest ta książka. Czytając ją, tak jak w kryminale, udamy się na poszukiwanie winowajcy – sprawcy czasu.

„Krok po kroku odszukamy składniki znanego nam czasu, już nie jako elementarne struktury rzeczywistości, lecz jako użyteczne przybliżenia, wykorzystywane przez topornych i grubo ciosanych śmiertelników, którymi jesteśmy; są to właściwości przynależne naszemu punktowi widzenia, ale też właściwości, które być może stanowią wręcz o tym, jacy jesteśmy. Bo przecież ostatecznie tajemnica czasu zapewne w większym stopniu dotyczy nas samych niż kosmosu. Być może – tak jak w pierwszym i największym z kryminałów, Królu Edypie Sofoklesa – winowajcą okazuje się sam detektyw” – pisze fizyk.

"Tajemnicę czasu" można zakupić m.n. w internetowej księgarni Empik.