Dodano: 07 stycznia 2020r.

Sztuczna inteligencja lepsza w wykrywaniu raka piersi od lekarzy

Algorytmy sztucznej inteligencji opracowane przez naukowców z Google Health lepiej radzą sobie z wykrywaniem raka piersi niż specjaliści. Oprogramowanie to może zwiększyć skuteczność badań i ocalić wiele osób.

Mammografia

 

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. W samym ubiegłym roku zdiagnozowano go w ponad dwóch milionach przypadków. Regularne badania są niezbędne w szybkim wykrywaniu najwcześniejszych zmian chorobowych. Ale interpretacja wyników obrazowań pozostawia miejsce na błąd, który może kosztować czyjeś życie.

Sztuczna inteligencja w walce z rakiem piersi

Wcześnie wykryty rak piersi daje większe szanse na skuteczną walkę. Dlatego kluczowe są regularne kontrole i dokładna diagnoza. Naukowcy z Google Health wyszkolili jeden z modeli sztucznej inteligencji do wykrywania choroby na skanach piersi, by zmniejszyć odsetek diagnoz fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych.

Okazało się, że algorytmy osiągnęły lepsze wyniki od specjalistów. - Jest to świetna demonstracja tego, w jaki sposób te technologie mogą włączyć się i rozszerzyć pracę ludzkiego eksperta - powiedział Dominic King, lider brytyjskiego Google Health. - System sztucznej inteligencji mówi: myślę, że może tu być problem, chcesz to sprawdzić? - dodał uczony.

Algorytmy sztucznej inteligencji korzystające z techniki głębokiego uczenia – jednej z metod uczenia maszynowego, szkoliły się na obrazach z badań mammograficznych wykonanych przez 76 tys. kobiet w Wielkiej Brytanii i 15 tys. kobiet w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcia były wcześniej przeglądane przez lekarzy, ale w przeciwieństwie do nich, maszyna nie miała dostępu do historii pacjentki, która mogłaby ułatwić diagnozę.

Po szkoleniu przyszedł czas na prawdziwe testy. Algorytmy dostały do oceny blisko 30 tys. skanów z badań mammograficznych pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz z USA. Niektóre z kobiet, których skany oceniała sztuczna inteligencja, miały już zdiagnozowanego raka. Losy wszystkich pań śledzono przez wiele lat.

Algorytmy lepsze od specjalistów

W Stanach Zjednoczonych zaleca się kobietom mammografie co rok lub co dwa lata. Obrazy są oceniane przez jednego eksperta. W Wielkiej Brytanii badania zazwyczaj wykonuje się co trzy lata, ale skany ocenia dwóch specjalistów, a w przypadku różnych opinii do oceny włącza się trzeci ekspert.

Algorytmy sztucznej inteligencji okazały się lepsze od ekspertów zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i ze Stanów Zjednoczonych. W przypadku obrazowań pochodzących z USA liczba fałszywych diagnoz pozytywnych była mniejsza o 5,7 proc. i o 9,4 proc. w przypadku fałszywych wyników negatywnych. Jeśli chodzi o obrazowania z Wielkiej Brytanii wynik uzyskany przez sztuczną inteligencję był odpowiednio o 1,2 proc. oraz 2,7 proc. niższy.

Wyniki sugerują, że algorytmy mogłyby podnieść jakość badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Mogłyby zastąpić drugiego eksperta oceniającego skany, zwłaszcza, że służba zdrowia niemal na całym świecie cierpi na braki kadrowe.

W badaniu, którego wyniki ukazały się na łamach pisma „Nature”, obrazy dostarczane sztucznej inteligencji pochodziły z maszyn produkowanych przez jednego producenta. Może to wpłynąć na skuteczność ocen w przypadku obrazowań pochodzących z innych maszyn. Do czasu aż algorytmy dostosują się do nowych obrazowań.

Prace naukowców z Google Health są wciąż na wczesnym etapie, ale doskonale pokazują, jak algorytmy mogą poprawić skuteczność badań oraz odciążyć i tak zapracowanych lekarzy. Naukowcy chcą teraz sprawdzić swój system w badaniach klinicznych

 

Źródło: The Guardian