Dodano: 10 czerwca 2021r.

Styl życia rdzennych mieszkańców Amazonii może być kluczem do spowolnienia procesów starzenia

Nowe badania międzynarodowego zespołu naukowców wykazały, że rdzenni mieszkańcy boliwijskiej Amazonii mają znacznie spowolnione procesy starzenia się w porównaniu z ich amerykańskimi i europejskimi rówieśnikami. U przedstawicieli plemienia Tsimane, bo o nich mowa, zmniejszenie objętości mózgu wraz z wiekiem jest o 70 proc. wolniejsze niż w zachodnich populacjach.

Styl życia rdzennych mieszkańców Amazonii może być kluczem do spowolnienia procesów starzenia

 

Lud Tsimane to w dużej mierze odizolowana populacja kontynuująca praktyki swoich przodków, ustanowione na długo przed uprzemysłowieniem i urbanizacją, które przekształciły większość świata. Społeczność ta licząca około 16 tys. osób żyje z uprawy roli tradycyjnymi sposobami, polowań, zbieractwa i rybołówstwa. Ich styl życia sprawia, że są niezwykle aktywni fizycznie, a ich dieta jest bogata w błonnik.

To zapewnia im znaczne korzyści zdrowotne. Badania z 2017 roku opublikowane w „The Lancet” wykazały, że ludność ta ma najzdrowsze serca na świecie, z najniższą częstotliwością występowania choroby wieńcowej ze wszystkich znanych nauce populacji. W nowych badaniach uczeni ustalili, że przedstawiciele plemienia Tsimane wykazują również znacznie mniejszą atrofię mózgu zachodzącą wraz z wiekiem, prawdopodobnie zmniejszając ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i demencji.

Opis badań ukazał się na łamach pisma „The Journal of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences” (DOI: 10.1093/gerona/glab138).

Naturalny eksperyment

Chociaż ludzie w krajach uprzemysłowionych mają dostęp do nowoczesnej opieki medycznej, to prowadzą siedzący tryb życia i stosują dietę bogatą w tłuszcze nasycone. W przeciwieństwie do tego, ludność Tsimane nie ma dostępu do nowoczesnej opieki medycznej, ale ludzie ci są niezwykle aktywni fizycznie i spożywają dietę bogatą w błonnik, która obejmuje warzywa, ryby i chude mięso.

- Przykład Tsimane to coś na kształt naturalnego eksperymentu dotyczącego potencjalnie szkodliwego wpływu współczesnego stylu życia na nasze zdrowie – powiedział autor badania Andrei Irimia z University of Southern California. - Te odkrycia sugerują, że atrofia mózgu może zostać znacznie spowolniona przez te same czynniki związane ze stylem życia, które wiążą się z bardzo niskim ryzykiem chorób serca – dodał.

Wolniejsza redukcja objętości mózgu

Badania nie były łatwe. Uczeni poprosili 746 dorosłych przedstawicieli plemienia Tsimane w wieku od 40 do 94 lat, by poddali się obrazowaniu mózgu. W tym celu zapewnili ochotnikom transport z ich odległych wiosek do najbliższego miasta ze sprzętem do tomografii komputerowej. Podróż w niektórych przypadkach trwała dwa dni.

Gdy badacze uzyskali już skany, wykorzystali je do obliczenia objętości mózgów. Następnie porównali te wyniki z rezultatami podobnych badań w trzech uprzemysłowionych populacjach z USA i Europy - z Hamburga, St. Louis i Rotterdamu. Odkryli, że osoby z plemienia Tsimane doświadczają przeciętnie wolniejszej redukcji objętości mózgu zachodzącej wraz z wiekiem w porównaniu z analizowanymi kohortami z USA i Europy.

Uczmy się od Tsimane

Od dawna wiadomo, że otyłość, powszechna przypadłość w krajach zachodnich, wiąże się z redukcją objętości mózgu, ale inne czynniki mogą również przyczyniać się do atrofii tego narządu. Z drugiej strony, brak dostępu Tsimane do nowoczesnej opieki medycznej naraża ludność na większe obciążenie chorobami, co w rezultacie, jak zaznaczają badacze, powoduje wyższy poziom stanów zapalnych, co z kolei jest związane z atrofią mózgu mieszkańców rozwiniętych gospodarek świata. Wygląda na to, że stan zapalny nie ma wyraźnego wpływu na mózgi Tsimane.

Rezultaty badań sugerując, że sprawność sercowo-naczyniowa jest ostatecznie ważniejsza dla zdrowego starzenia się mózgu niż czynniki zapalne związane z chorobami zakaźnymi, układu oddechowego, żołądkowo-jelitowego i chorobami pasożytniczymi, które najczęściej dotykają członków plemienia Tsimane.

- Nasz siedzący tryb życia i dieta bogata w cukry i tłuszcze może przyspieszać utratę tkanki mózgowej wraz z wiekiem i czynić nas bardziej podatnymi na choroby, takie jak choroba Alzheimera – powiedział Hillard Kaplan z Chapman University, który bada ludność Tsimane od blisko dwóch dekad. - To badanie pokazuje, że ludność Tsimane wyróżnia się nie tylko pod względem zdrowia serca, ale także zdrowia mózgu. Odkrycia sugerują szerokie możliwości interwencji mających na celu poprawę zdrowia mózgu, nawet w populacjach o wysokim poziomie stanu zapalnego. Styl życia Tsimane może służyć jako podstawa zdrowego starzenia się mózgu -dodał.

 

Źródło: University of Southern California, fot. Tsimane Health and Life History Project Team