Dodano: 03 kwietnia 2017r.

Stephen Hawking: obserwujemy globalną rewoltę przeciwko ekspertom

Światowej sławy astrofizyk i kosmolog Stephen Hawking stwierdził podczas wykładu dla publiczności w Hongkongu, że obecnie obserwujemy globalną rewoltę przeciwko ekspertom.

Stephen Hawking

 

Stephen Hawking pojawił się w auli w Hongkongu jako hologram. Hawking od lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, które doprowadziło do paraliżu niemal całego jego ciała. Choroba została u niego zdiagnozowana w wieku 21 lat. Lekarze nie dawali mu szans na dożycie 25 urodzin. Teraz ma 75 lat. Z racji tego nie podróżuje po świecie z wykładami.

Oprócz odpowiedzi na pytania dotyczące podróży do innych planet i czarnych dziur, poświęcił też trochę uwagi na coraz bardziej obecne zjawisko negowania osiągnięć naukowych. Odniósł się przede wszystkim do niechęci niektórych światowych liderów do zaakceptowania zmian klimatycznych i przestrzegania zaleceń naukowców dotyczących ochrony środowiska naturalnego.


Zdjęcie ze spotkania w Hongkongu przedstawiające hologram Hawkinga


Astrofizyk podkreślił, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie miał poważne konsekwencje dla przyszłości nauki, innowacji oraz odkryć naukowych. – Brexit czy Trump pokazują, że jesteśmy świadkami globalnego buntu przeciwko ekspertom – powiedział naukowiec.

Dodał, że ta globalna rewolta ma miejsce w czasie, gdy świat stoi u progu poważnych kryzysów związanych ze środowiskiem naturalnym – od wylesiania po zmiany klimatyczne. – Odpowiedź na te problemy przyjdzie ze strony nauki i technologii – ocenił Hawking.

Spotkanie z naukowcem zostało zorganizowane przez NetDragon Websoft, firmę z siedzibą w Hongkongu, która zajmuje się aplikacjami mobilnymi oraz grami on-line przy współpracy z firmą ARHT Media, która z kolei rozwija technologię projekcji hologramowych.

 

 Źródło: The Independent