Dodano: 24 lutego 2017r.

Średnia długość życia rośnie. Do 2030 roku padnie bariera 90 lat

Średnia długość życia rośnie i wkrótce przeciętny człowiek będzie dożywał 90 lat. Kobiety z Korei Południowej będą pierwszymi na świecie, którym uda się ta sztuka.

Dłonie trzymające laskę


Badacze z Imperial College London wraz z kolegami ze Światowej Organizacji Zdrowia przeanalizowali przeciętną długość życia w 35 uprzemysłowionych krajach świata. Według prognoz, które wybiegają w przyszłość do 2030 roku, średnia długość życia będzie rosła. Dojdzie też do zniwelowania różnicy między długością życia kobiet i mężczyzn.

Wyniki przedstawione przez naukowców mogą być ciężkim sprawdzianem dla systemów opieki zdrowotnej nad osobami starszymi. Jednak największe wyzwanie stoi przed systemami emerytalnymi.

Badanie objęło zarówno kraje bogate, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy czy Australia, ale również kraje na dorobku w tym Polskę, Meksyk czy Czechy. Z badań wynika, że we wszystkich tych krajach można spodziewać się wzrostu średniej długości życia.

Ale na prowadzenie wysuwają się mieszkańcy Korei Południowej. To oni będą żyć najdłużej. Szacuje się, że dziewczynka urodzona w Korei Południowej w 2030 roku, będzie żyć 90,8 lat. Urodzony w tym samym czasie i miejscu mężczyzna dożyje 84,1 wiosen.

Ale dlaczego właśnie Koreańczycy? Korea Południowa ma bardzo wysokie wskaźniki dotyczące dostępu do edukacji oraz opieki zdrowotnej. W tym kraju nie występuje problem niedożywienia, ale z drugiej strony, Koreańczycy mają jeden z najniższych wskaźników dotyczący otyłości. Do tego wyjątkowo dobrze radzą sobie z nadciśnieniem.

Obecnie kobiety najdłużej żyją w Japonii, jednak wkrótce wyprzedzą je Koreanki oraz Francuzki. Bardzo słabo na tle innych krajów wypadają Stany Zjednoczone. Są na dobrej drodze, by w 2030 roku mieć najniższą średnią długość życia wśród badanych krajów. Według prognoz, kobiety w USA będą żyć 83 lata, a mężczyźni 80. To gorzej niż w kraju nad Wisłą.

Jaka będzie średnia długość życia w Polsce?

Jeśli szacunki się sprawdzą, to w 2030 roku polska kobieta będzie średnio żyć 84 lata. Przeciętny Kowalski będzie mógł doczekać 77 wiosen. To o siedem lat mniej niż Koreańczycy, którzy według prognoz mają żyć najdłużej.

Polska z takim wynikiem plasuje się w dolnej części tabeli wśród 35 uprzemysłowionych krajów świata. W długości życia wyprzedzimy m.in. Chorwatów, Serbów, Rumunów czy Węgrów.

Do 2030 zostanie też zniwelowana różnica w średniej długości życia kobiet i mężczyzn. Mężczyźni od dawna prowadzili mniej zdrowy tryb życia od kobiet. Więcej pili, palili a i częściej popełniali samobójstwa. Ale styl życia kobiet i mężczyzn upodabnia się. Dlatego różnice zostaną wkrótce zatarte.

Jaki jest główny czynnik powodujący wzrost średniej długości życia? - Wielokrotnie słyszeliśmy w przeszłości, że wzrost średniej długości życia dobiegł końca. Wielu ludzi wierzyło, że górną granicą przeciętnej długości życia jest 90 lat, ale wkrótce złamiemy tą barierę. Nie jesteśmy nawet w pobliżu górnej granicy średniej długości życia. Jeśli taka w ogóle jest – powiedział kierujący badaniami profesor Majid Ezzati.

- Najlepiej w zestawieniu średniej długości życia wypadają państwa, które inwestują w system opieki zdrowotnej i dbają o dostęp do niej każdego ze swoich obywateli – wyjaśnił Ezzati.

 

Źródło: Imperial College London, BBC. Fot. Sharada Prasad CS/C.C.2.0./Flickr