Dodano: 30 maja 2023r.

Sposoby identyfikacji dezinformacji i weryfikacji informacji online

Nowe media każdego dnia zalewają nas ogromną ilością informacji. Nie wszystkie są jednak sprawdzone. Nie każda strona internetowa będzie także godnym zaufania źródłem. W jaki sposób możemy zatem zidentyfikować dezinformacje i zweryfikować informacje znalezione w Internecie?

Sposoby identyfikacji dezinformacji i weryfikacji informacji online

 

Czym jest dezinformacja?

Dezinformacja to świadome działanie, polegające na publikowaniu bądź udostępnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających odbiorcę w błąd informacji. Jej cele to m.in. wpływanie na opinię publiczną oraz manipulowanie odbiorcami. Dezinformacja może stanowić zatem zagrożenie dla osób, które bezgranicznie wierzą w każdą usłyszaną informację. Jak uchronić się zatem przed niebezpiecznym wpływem dezinformacji?

Zasada ograniczonego zaufania

Kluczem do sukcesu będzie przede wszystkim zasada ograniczonego zaufania. Na czym ona polega? Otóż chodzi o to, aby nie wierzyć w każdą usłyszaną lub przeczytaną wiadomość. W dzisiejszym świecie nowe, ale także tradycyjne media zaciekle walczą o uwagę odbiorców. Najbardziej chwytliwe są natomiast skandaliczne informacje – to one najszybciej przykuwają uwagę odbiorców. Nie każdy wie jednak, że nie wszystkie są prawdziwe i rzetelnie sprawdzone. Nie traktuj zatem poważnie wszystkich informacji, zwłaszcza tych, które znajdziesz w Internecie. Zanim w nie uwierzysz i podasz je dalej, zweryfikuj ich prawdziwość.

Jak weryfikować informacje znalezione w Internecie?

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób możesz sprawdzić prawdziwość znalezionych w Internecie informacji? Oto kilka pomocnych wskazówek, dotyczących tego, jak zweryfikować internetowe informacje:

Weryfikuj źródło, z którego pochodzą informacje

Po pierwsze, sprawdzaj źródła, z którego pochodzą informacje. Przede wszystkim, zwracaj uwagę na specyfikę stron internetowych. Przykładowo, jeżeli informacja pochodzi z portalu plotkarskiego, nie przywiązuj do niej aż takiej wagi, jak do komunikatu, umieszczonego na stronie rządowej. Klasyfikuj informacje ze względu na ich pochodzenie - dzięki temu nie wpadniesz w pułapkę dezinformacji. Pamiętaj również o tym, że wszyscy jesteśmy ludźmi i pomyłki mogą zdarzyć się nawet poważnym instytucjom i reprezentującym je stronom. Z tego powodu nie przywiązuj się natychmiast do przeczytanych wiadomości i stosuj wspomnianą wyżej zasadę ograniczonego zaufania.

Sprawdź kim jest osoba, publikująca daną informację

Równie ważna jak weryfikacja źródła, ważna jest weryfikacja autora danego tekstu. W Internecie publikować może każdy. Za anonimowym wpisem stać może zatem zarówno ekspert, jak i dziecko, któremu nudziło się w czasie wolnym. Zanim uwierzysz w przeczytaną informację, sprawdź zatem, kto napisał dany tekst. Co o nim wiesz? Czy da się znaleźć coś na jego temat? A może osoba, za którą się podaje w rzeczywistości nie istnieje? Zweryfikuj to i ufaj tym, którzy rzeczywiście są specjalistami w danej dziedzinie – to oni będą mieli największą wiedzę na określony temat.

Nie poprzestawaj na jednym źródle informacji

Chcesz upewnić się, że znalezione informacje są prawdziwe? W takim razie sprawdź je w kilku źródłach. Zamiast czytać o danym zjawisku tylko na jednej stronie internetowej, skorzystaj z kilku portali, które piszą na ten temat. Dzięki temu zyskasz większą pewność co do tego, że masz do czynienia z prawdziwymi informacjami. Szczególnie cenne będą w tym przypadku strony, poświęcone jednej tematyce - często autorami publikowanych na nich wpisów są bowiem specjaliści.

Zwracaj uwagę na datę publikacji informacji

Bardzo ważne jest także weryfikowanie tego, kiedy dokładnie zostały opublikowane dane informacje. Może okazać się, że pochodzą one np. z zeszłego roku, w związku z czym nie są już aktualne. Szukając informacji w sieci, nie działaj impulsywnie - pośpiech może Cię łatwo zgubić.

Weryfikuj poprawność językową publikowanych treści

Warto wiedzieć o tym, że nie wszystkie treści, jakie widzisz w Internecie, tworzone są przez ludzi. Część z nich produkowana jest bowiem przez boty i sztuczną inteligencję. Choć w niektórych przypadkach są one pomocne, to mogą narobić sporo zamieszania w kontekście wiarygodności informacji. Jak zweryfikować zatem, czy mamy do czynienia z tekstem, napisanym przez bota lub AI? Sprawdź, czy treść jest spójna i poprawna gramatycznie. Zautomatyzowane treści rządzą się w większości angielską gramatyką, która w języku polskim brzmieć może nienaturalnie. Zwracaj zatem uwagę na brzmienie tekstów i ich poprawność.

Ufaj, ale sprawdzaj

Cyfrowy świat daje nam bardzo wiele możliwości. Są one niezwykle cenne, ale stwarzają również wiele zagrożeń. Niebezpieczeństwem są m.in. dezinformacje, które mogą wprowadzać nas w błąd i manipulować naszym zachowaniem. Zanim uwierzysz w jakąś informację i podejmiesz określone, “sugerowane” przez nią działanie, zweryfikuj dokładnie to, czy jest ona prawdziwa. Ufaj, ale sprawdzaj – takie podejście to klucz do spokojnego umysłu i rozsądnego, przemyślanego działania.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pexels