Dodano: 14 lipca 2021r.

Sonda Lucy poleci w kosmos z przesłaniem dla przyszłych pokoleń

NASA ma długą tradycję wysyłania w kosmos sond z ukrytymi na nich przesłaniami. W latach 70-tych ubiegłego wieku w daleką podróż do granic Układu Słonecznego wyruszyły cztery misje: Pioneer 10 i 11 oraz Voyager 1 i 2. Na każdej sondzie znalazły się tablice pamiątkowe (na Voyagerach w formie złotych płytek), które zawierają przesłanie dla wszystkich mogących je kiedyś odnaleźć. Podobną tabliczkę umieszczono na sondzie Lucy, zawiera ona jednak nieco inną wiadomość.

Sonda Lucy poleci w kosmos z przesłaniem dla przyszłych pokoleń

 

Sonda Lucy nie wybierze się w przestrzeń międzygwiezdną, ale na zawsze pozostanie w naszym Układzie Słonecznym. Dlatego też znajdująca się na niej tablica jest swoistą kapsułą czasu, zawierającą wiadomości dla naszych potomków – informuje Katherine Kretke z NASA.

Lucy jako pierwsza sonda w historii zbada planetoidy trojańskie. To dwie grupy małych obiektów, krążących wokół Słońca poza głównym pasem planetoid, po orbicie zbliżonej do orbity Jowisza. Ciała te zostały „uwięzione” przez grawitację Jowisza i Słońca jeszcze w czasie formowania się i ewolucji planet, naukowcy uważają je więc za „skamieliny” z pierwszego okresu kształtowania się Układu Słonecznego.

Stąd też nazwa sondy Lucy, nawiązująca do skamieniałego praprzodka człowieka, odkrytego niedługo po wyruszeniu sondy Pioneer 11 w przestrzeń kosmiczną. Inspiracją była też piosenka Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”.

Lucy zbada rekordową liczbę asteroid

Lucy planowo ma wystartować w październiku tego roku, a jej misja zakończy się w 2033 r. Wcześniej sonda zbada rekordową liczbę 8 asteroid znajdujących się na 6 niezależnych orbitach. Żadnemu statkowi kosmicznemu nie udało się dotąd przeanalizować aż tylu podobnych obiektów w czasie pojedynczej misji.

Po zakończeniu badań sonda będzie kontynuowała swoją podróż między asteroidami trojańskimi a orbitą Ziemi przez setki tysięcy, a może nawet i miliony lat. Można sobie wyobrazić, że nasi przodkowie znajdą kiedyś Lucy przemierzającą przestrzeń kosmiczną w pobliżu „Trojańczyków”.

Dlatego zespół pracujący przy misji postanowił umieścić na pokładzie Lucy kapsułę czasu w postaci tablicy pamiątkowej. Wiadomość tym razem nie została jednak skierowana do bliżej nieokreślonych obcych, ale do przyszłych pokoleń ludzi. Uroczysta instalacja tablicy na sondzie odbyła się 9 lipca tego roku w Lockheed Martin Space w Littleton, Colorado.

Co zawiera kapsuła czasu zabierana przez Lucy?

Kapsuła czasu na Lucy zawiera wiadomości od wybitnych przedstawicieli naszego społeczeństwa. Proszą oni o zastanowienie się nad ludzką kondycją i naszym miejscem we Wszechświecie. Osoby te poproszono o przekazanie słów rady, mądrości, radości i inspiracji dla tych, którzy mogą przeczytać tę tablicę w odległej przyszłości.

Swoje przesłania umieścili m.in. laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, wybitni współcześni poeci oraz inne inspirujące postacie, w tym członkowie zespołu paleontologów, którzy odkryli i opisali naszego praprzodka – Lucy i zainspirowali nazwę misji NASA. W kapsule czasu znajdą się też cytaty Alberta Einsteina, Carla Sagana czy teksty piosenek The Beatles.

Na tablicy umieszczono również obraz Układu Słonecznego w dniu przewidywanego wystrzelenia Lucy, czyli 16 października 2021 roku. Zaznaczona jest też oryginalna trajektoria lotu sondy w czasie jej podróży do i między rojem asteroid trojańskich.

NASA umieściła tablicę z nadzieją, że eksploracja kosmosu będzie kontynuowana, a pewnego dnia „astroarcheolodzy” będą mogli odzyskać ten statek kosmiczny jako artefakt wczesnych dni podboju kosmosu, kiedy ludzkość stawiała pierwsze kroki w celu zbadania naszego Układu Słonecznego.

 

Źródło i fot.: NASA