Dodano: 18 kwietnia 2019r.

Soczewki kontaktowe – jakie wady wzroku korygują?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Zapewniają nie tylko prawidłowe widzenie, ale i swobodę ruchów. Nie musimy się obawiać, że podczas codziennego użytkowania spadną nam z oczu, co w przypadku okularów może mieć miejsce. Nic więc dziwnego, że cieszą się rosnącą popularnością. Jakie wady wzroku mogą korygować?

Soczewka kontaktowa

 

Obecnie produkowane szkła kontaktowe wykazują na tyle odpowiednie parametry optyczne, że za ich pomocą możemy skorygować praktycznie każde zaburzenie widzenia. Przekonuje o tym m.in. asortyment salonu optycznego Trendy Opticians. W jego ofercie https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe znajdziemy różne rodzaje wysokiej jakości soczewek kontaktowych, które z łatwością dobierzemy do rodzaju wady wzroku, którą mamy, a także preferencji względem trybu noszenia.

Zaburzenia widzenia i rodzaje szkieł kontaktowych, które je korygują

Wśród najczęściej występujących wad wzroku wymienić można krótkowzroczność (miopię) i dalekowzroczność (nadwzroczność). Osoby cierpiące na pierwszą przypadłość mają problemy z widzeniem z daleka. Przedmioty znajdujące się w oddaleniu są dla nich albo zamglone, albo rozmyte. Z kolei osoby borykające się z dalekowzrocznością mają utrudnione widzenie z bliska. Przy dużej wadzie muszą oni wytężać wzrok, by cokolwiek zobaczyć.

Do korekcji tych zaburzeń widzenia stosuje się soczewki sferyczne przeznaczone odpowiednio do krótkowzroczności i dalekowzroczności. Zalicza się je do grupy szkieł kontaktowych jednoogniskowych. Wybierając je, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich moc sferyczną, krzywiznę oraz średnicę.

Kolejną często występującą wadą wzroku jest astygmatyzm. Zazwyczaj występuje on wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Nie jest to jednak regułą. Osoby borykające się z tym schorzeniem widzą niewyraźne lub zniekształcone przedmioty, niezależnie od tego, w jakiej odległości znajdują się one od oczu i jak bardzo zaawansowana jest wada. Astygmatyzm koryguje się przy pomocy soczewek torycznych.

Z kolei soczewki progresywne służą do korekcji prezbiopii (starczowzroczności), czyli pojawiającej się wraz z wiekiem niezdolności wyraźnego widzenia przedmiotów z bliska. Podzielić je możemy na soczewki dwu- i wieloogniskowe.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany