Dodano: 02 lutego 2022r.

Samodzielna i skuteczna nauka języka obcego

Jest szerokie grono osób przekonanych o tym, że skuteczna nauka języka obcego ma miejsce wyłącznie na kursie lub w szkole. Tymczasem każdy rodzaj nauki uznaje się za samodzielną – w końcu nauczyciel podsuwa jedynie materiały i przekazuje wiedzę, ale jej przyswojenie jest już zadaniem dla każdego. Jak zatem nauczyć się samodzielnie języka obcego?

Samodzielna i skuteczna nauka języka obcego

 

Lista postanowień – najważniejszy dokument

Nowy rok jest idealną okazją na określenie nowych celów do zrealizowania. Potem wystarczy już tylko konsekwentnie trzymać się swoich założeń. Brzmi prosto, ale w praktyce bywa niemożliwe. Bo dziś trzeba posprzątać, za tydzień jest ważny projekt w pracy, potem w planach urlop, a jeszcze później góra innych obowiązków.

To właśnie wymówki ograniczają tak ważny rozwój osobisty. W działaniach nie może zabraknąć konsekwentnej nauki – tylko w ten sposób można nabyć nowe umiejętności, które z dumą zostaną wpisane do CV.

Gromadzenie materiałów

Naukę języka obcego należy rozpocząć solidnym researchem na temat dostępnych materiałów. W tym miejscu warto też ustalić, jaka forma nauki będzie optymalna. Niektórym najbardziej odpowiada kurs audio, inni wolą uczyć się z podręcznikiem i zestawem ćwiczeń, jeszcze inni uzupełniają wiedzę o dodatkowe materiały, kupując fiszki czy wykonując quizy dostępne w sieci. Samodzielna nauka języków obcych przy dobrych materiałach będzie strzałem w dziesiątkę.

Samodzielna i skuteczna nauka języka obcego

Systematyczność i wewnętrzna ciekawość – kluczowe słowa

Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz – to powiedzenie jak mantrę wpajano uczniom w szkołach. Nauczyciele mają rację, bez nauki niewiele można osiągnąć, jeśli ktoś nie jest życiowym szczęściarzem. Jeśli lata edukacji już dawno się skończyły, nauka nowego języka jest zapewne prywatnym postanowieniem. A takie są najlepsze w realizacji – bez presji szefa czy nacisku ze strony rodziny.

Motywacja jest bardzo ważna, podobnie jak zapał. Najważniejsze jednak będą systematyczność oraz chęć poznawania języka od różnych stron. Wielu ma problem z tym, aby wytrwać w samodzielnej nauce. Wówczas przydaje się motywacja – czyli możliwość porozumienia się w danym języku za granicą czy udzielenie wskazówek obcokrajowcom przebywającym w Polsce. Coraz więcej firm pracuje w środowisku międzynarodowym. To także dobry powód, by wzbogacić swoje umiejętności konwersacji w innym języku.

Jak nie poddać się wymówkom?

Należy ustalić sobie stałą porę w tygodniu, kiedy można przeznaczyć czas na naukę nowego języka. Na ten czas warto zorganizować sobie przestrzeń do nauki i zapewnić spokój. Przyswajanie nowej wiedzy może mieć też formę rytuału, na przykład codziennie w drodze do pracy słuchać podcastów czy wraz z lektorem uczyć się słówek.

Czas na naukę nie powinien być przerywany innymi czynnościami. Nawet gdy znajomi próbują wyciągać do kina, a głód zmusza do wycieczek w stronę lodówki, należy powiedzieć sobie stanowcze „nie”. Ograniczenie takich bodźców z pewnością zaowocuje efektywną nauką, którą będzie można przekuć w nowe znajomości i szeroką wiedzę nie tylko o samym języku, ale i krajach, w których obowiązuje.

 

Źródło: artykuł partnera