Dodano: 26 kwietnia 2018r.

Rzymscy legioniści na terenach Polski. Archeologiczna perełka na Kujawach

Na terenie Kujaw znaleziono elementy oporządzenia jeździeckiego oraz stroju rzymskich legionistów. Archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego zaalarmowali poszukiwacze skarbów, którzy pierwsi natknęli się na znalezisko. Są to pierwsze dowody na obecność rzymskich legionistów na obszarze naszego kraju.

Rzymscy legioniści

 

Archeolodzy z Instytutu Archeologi Uniwersytetu Warszawskiego o znalezisku dowiedzieli się od poszukiwaczy skarbów. Natychmiast podjęli działania i rozpoczęli wykopaliska i badania terenowe. Najwięcej unikatowych w tej części Europy przedmiotów znaleziono w okolicach wsi Gąski i Wierzbiczany (woj. kujawsko-pomorskie).

Część śladów po rzymskich legionistach przekazali archeologom poszukiwacze. Były wśród nich elementy oporządzenia jeździeckiego oraz stroju rzymskich legionistów. Ale podczas prac prowadzonych pod kierunkiem Marcina Rudnickiego z Instytutu Archeologii UW znaleziono kolejne cenne przedmioty.

 

Wśród znalezionych przedmiotów są m.in. metalowe zawieszki na uprząż konia, które według badaczy były amuletami chroniącymi przed złem i zapewniającymi szczęście. Jest także pozłacany element pasa biodrowego legionisty, na którym widnieje włócznia beneficiariusa wskazująca na wysokiego rangą oficera.

To pierwsze bardzo mocne dowody na faktyczną obecność rzymskich żołnierzy na obszarach dzisiejszej Polski. Wiele ze znalezionych przedmiotów to zabytki unikatowe w tej części Europy – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW, który dokonał ich identyfikacji.

Znalezione przedmioty mają od 2 do 1,6 tysiąca lat. Skąd się wzięły na terenie Kujaw? Powodów może być kilka. Archeolodzy uważają, że Rzymianie mogli werbować tutaj ludność do armii. Mogli zostać też poproszenie o interwencje przez Lugiów walczących ze Swebami.

 

Źródło: PAP, fot. ChrisO/Wikimedia Commons