Dodano: 14 listopada 2018r.

Rzadkie odkrycie w Egipcie. Dziesiątki zmumifikowanych kotów

W jednym z grobowców w pobliżu piramid w Sakkarze archeolodzy natrafili na dziesiątki zmumifikowanych kotów i skarabeuszy oraz innych zwierząt. Wraz z kolekcją mumii znaleziono także liczne posągi i statuetki.

Mumia kota

 

Mumie kotów i skarabeuszy zostały odkryte w siedmiu grobowcach w kompleksie grobowym w Sakkarze, około 30 kilometrów na południe od Kairu. Badacze podkreślają, że to niezwykle rzadkie znalezisko. Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy natrafili na drzwi do komnaty grobowej, które wydawały się nie otwierane od tysięcy lat, co sugeruje, że zawartość grobowca również pozostała nienaruszona.

Znaleziska dokonano w grobowcach znajdujących się w pobliżu piramidy zbudowanej dla faraona Userkafa – pierwszego władcy piątej dynastii. Trwają spory, co do okresu jego panowania. Egipskie Ministerstwo Starożytności podało w notce prasowej, że faraon ten rządził od 2291 roku p.n.e. do 2289 roku p.n.e.

 

Odkrycia dokonała egipska misja archeologiczna podczas prac wykopaliskowych rozpoczętych w kwietniu. Cztery z siedmiu grobowców pochodzą z czasów Starego Państwa. Ten okres w dziejach starożytnego Egiptu przypada na lata ok. 2675–2170 p.n.e. Najważniejszy z nich pochodzi z piątej dynastii i należy do człowieka imieniem Kufu-Imhat, który był nadzorcą i konstruktorem budynków w pałacu królewskim. Jednego grobowca z tego okresu badacze nie zdołali otworzyć.

Pozostałe trzy grobowce pochodzą ze znacznie późniejszego okresu, bo z czasów Nowego Państwa i to w nich znaleziono zmumifikowane koty. To lata 1570 – 1070 p.n.e. W grobowcu znaleziono też drewniane posągi kotów. Niektóre z nich są bogato zdobione.

Znaleziono tam również statuę wykonaną z brązu, która przedstawia boginię Bastet przybierającą postać pół-kobiety pół-kota. W mitologii bogini posiada wiele mocy. Była bóstwem ochronnym potrafiącej ustrzec przed rozmaitymi zagrożeniami. Była także boginią związaną z muzyką, tańcem i przyjemnościami.

W obrębie kompleksu dokonano też innych odkryć. To m.in. posągi przedstawiające lwa, krowę, sokoła i krokodyla i dwie zmumifikowane kobry, które znaleziono w drewnianych sarkofagach w kształcie kobry. Odkryto również papirusy zawierające wersety z "Księgi umarłych", która jest swoistym przewodnikiem dla zmarłych zawierającym serie zaklęć i instrukcji, które pomagają im w poruszaniu się po zaświatach. Ponadto archeolodzy odkryli części ludzkich mumii, pozostałości grobowców przeznaczonych dla ludzi, pozostałości po koszach, linach i glinianych słojach.

Zmumifikowane ciała zwierząt nie są niczym niezwykłym dla starożytnego Egiptu. Badacze szacują, że może ich być nawet około 70 milionów. W większości są to zwierzęta uznane za święte – ibisy, krokodyle, koty czy psy. Ale zmumifikowane skarabeusze to prawdziwa rzadkość. Do tego w miniaturowych sarkofagach udekorowanych wizerunkami skarabeusza.

- Zmumifikowany skarabeusz jest czymś naprawdę wyjątkowym. Jest to coś naprawdę rzadkiego. Nigdy wcześniej o czymś podobnym nie słyszałem – powiedział Mustafa al-Waziri, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności. Sekretarz dodał, że muzea w Europie i USA nie posiadają podobnych okazów.

Pierwszy sarkofag wyrzeźbiony z wapienia zawierał dwa duże skarabeusze owinięte płótnem i w dobrym stanie. Drugi, mniejszy sarkofag miał prostszą dekorację i zawierał kilka mniejszych skarabeuszy. Są to pierwsze zmumifikowane skarabeusze, które zostały odkryte na nekropoli w Sakkarze.

Prace wykopaliskowe nadal trwają. Wkrótce archeolodzy będę chcieli dostać się do nie otwartego jeszcze grobowca.

 

Źródło: Live Science, Science Alert, fot. Egyptian Ministry of Antiquities