Dodano: 09 sierpnia 2024r.

Rozszyfrowano treść glinianych tabliczek sprzed 4000 lat. Zawierają przepowiednie

Naukowcom udało się rozszyfrować liczące 4000 lat gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym, znalezione ponad 100 lat temu na terenie dzisiejszego Iraku. Teksy starożytnych Babilończyków mają charakter przepowiedni, związane są z zaćmieniami Księżyca i wyraźnie wskazują, że ich autorzy postrzegali je jako zwiastun zagłady i nadchodzących nieszczęść.

Rozszyfrowano treść glinianych tabliczek sprzed 4000 lat. Zawierają przepowiednie

 

Na zapisanych pismem klinowym glinianych tabliczkach znajdujących się obecnie w British Museum znajdują się przepowiednie związane z zaćmieniami Księżyca. Starożytni mieszkańcy Mezopotamii na podstawie tych zdarzeń przewidywali nadchodzące nieszczęścia. Tabliczki powstały na początku drugiego tysiąclecia p.n.e. Znaleziono je ponad 100 lat temu na terenach dzisiejszego Iraku. Naukowcom udało się rozszyfrować tekst na kilku z nich, a treść została opublikowana na łamach pisma „Journal of Cuneiform Studies” (DOI: 10.1086/730483).

Gliniane tabliczki z Sippar

Naukowcy ustalili, że autorzy tekstów wyrytych na glinianych tabliczkach interpretowali różne cechy zaćmienia Księżyca jako zwiastun przyszłych wydarzeń. Ziemia oświetlana jest przez Słońce i rzuca cień, jak każde ciało oświetlane przez promienie słoneczne. Od czasu do czasu Srebrny Glob wchodzi w cień naszej planety. Ma to miejsce, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem. Właśnie wtedy mówimy o zaćmieniach Księżyca. Zaćmienia mogą być całkowite, częściowe lub półcieniowe. Wydaje się, że starożytni Babilończycy inaczej interpretowali każde z nich.

Obserwując czas i datę zaćmienia Księżyca, a także ruch cienia Ziemi na Księżycu, starożytni astrologowie przewidywali zbliżające się nieszczęścia. „Babilońska astrologia była akademicką gałęzią wróżbiarstwa opartą na wierze, że wydarzenia na niebie były zakodowanymi znakami umieszczonymi tam przez bogów jako ostrzeżenia o przyszłych wydarzeniach na Ziemi” — wskazują autorzy badania. Według nich „obserwacje astrologiczne były częścią skomplikowanej metody ochrony królestwa i króla oraz modyfikowania jego zachowania zgodnie z życzeniami bogów”.

Badacze w publikacji twierdzą, że porównanie różnorakich cech zaćmienia z tekstami o przeszłych tego typu zdarzeniach pozwalało królewskim doradcom rozszyfrować intencje niebios i pomóc królowi uniknąć gniewu bogów. Uważa się, że analizowane w badaniach gliniane tabliczki pochodzą ze starożytnego babilońskiego miasta Sippar, położonego w dzisiejszym Iraku.

Przepowiednie

Księżyc i inne ciała niebieskie były ważnym elementem życia w tamtych czasach i nie chodzi tu tylko o Mezopotamię. Różne kultury z całego świata odnajdywały różne znaczenia w ruchach ciał niebieskich czy zaćmieniach Księżyca. Starożytni Babilończycy nie byli wyjątkiem.

Generalnie babilońscy astrologowie porządkowali zaćmienia według pory nocy, ruchu cienia, czasu trwania i daty. Jedna z przepowiedni mówi, że „zaćmienie w czasie wieczornej straży… oznacza zarazę”. Inna wskazuje, że jeśli „zaćmienie jest w złej kolejności… nic nie zostanie oszczędzone, potop nastąpi wszędzie”, choć nie jest do końca jasne, co dokładnie starożytni mieli na myśli pisząc o złej kolejności.

Zaćmienia Księżyca były postrzegane jako zwiastuny katastrof. Z tego powodu Babilończycy opracowali metodę, dzięki której byli w stanie określić, kiedy nastąpi kolejne. Jest ona znana jako cykl saros.

Babilończycy interpretowali zaćmienia Księżyca i znaki im towarzyszące jako zwiastun: zarazy, kłopotów gospodarczych, śmierci króla, zniszczenia Elamu (obszar w Mezopotamii, którego centrum znajduje się na terenie dzisiejszego Iranu), wielkiej powodzi, końca dynastii czy buntu. Niektóre z przepowiedni miały charakter warunkowy – albo król umrze, a jego poddanym nic się nie stanie, albo król zachowa życie, a poddani będą cierpieć.

Ale królowie dysponowali pewnymi metodami asekuracji – rytuałami ochronnymi, które mogły być stosowane w celu przeciwdziałania niekorzystnym wróżbom. Kapłani, na podstawie analizy wnętrzności zwierząt, ustalali, czy król był w poważnym niebezpieczeństwie. Jeśli po takim dochodzeniu doradcy uważali, że zagrożenie nadal istnieje, można było podjąć inne działania, identyfikując siły zła, które za nim stoją i przeciwdziałając im za pomocą rytuałów – wyjaśniają autorzy badania.

Uczeni twierdzą, że te cztery rozszyfrowane gliniane tabliczki stanowią najstarsze przykłady zapisów związanych z zaćmieniami Księżyca, jakie kiedykolwiek odkryto. Dostarczają też ważnych informacji na temat wierzeń i praktyk Babilończyków.

 

Źródło: Live Science, IFLScience, fot. Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons