Dodano: 24 listopada 2017r.

Różne rodzaje alkoholu różnie wpływają na nastrój

Brytyjscy naukowcy zbadali, jakie emocje wywołuje konsumpcja różnych rodzajów alkoholu. Badacze wzięli pod lupę piwo, czerwone i białe wino oraz napoje wysokoprocentowe, jak wódka czy whisky.

Różne gatunki alkoholu

 

Alkohol znany jest ludzkości od tysięcy lat. Towarzyszy nam podczas interakcji społecznych, pojawia się na ważnych uroczystościach czy obrzędach. Jest z nami z jednego głównego powodu – sprawia, że czujemy się dobrze. Ale konkretnie jak? Na to pytanie odpowiedzieli brytyjscy naukowcy na łamach „British Medical Journal”. Okazuje się, że różne rodzaje alkoholu mogą wywoływać różne reakcje emocjonalne.

„Zrozumienie emocji związanych ze spożywaniem alkoholu jest konieczne, aby rozwiązać problem jego nadużywania. Pomóc może dostarczanie wglądu w to, jakie emocje wpływają na wybór napojów pomiędzy różnymi grupami w populacji” - napisali naukowcy stojący za badaniami.

Do analizy wykorzystano dane z Global Drug Survey, największego na świecie badania dotyczącego używania narkotyków i alkoholu wśród osób dorosłych. Badanie zawierało pytania dotyczące spożywania alkoholu oraz odczuć związanych z piciem piwa, napojów spirytusowych i czerwonego lub białego wina - w domu lub poza nim.

Naukowcy skupili się na zbadaniu emocji związanych z konsumpcją różnych rodzajów alkoholi. Sprawdzali, który napój sprawia, że jesteśmy pobudzeni, pewni siebie, a który wzbudza w nas agresję, sprawia, że czujemy się źle, zmęczeni. Badano też po spożyciu jakiego napoju poczujemy się seksownie, który nas najbardziej relaksuje, a jaki wzbudza w nas niepokój. Naukowcy mieli także nadzieję, że odkryją, kto może być najbardziej podatny na te emocjonalne zmiany.

Badacze szczegółowo przeanalizowali dane około 30 000 uczestników badania w wieku od 18 do 31 lat. Uczestnicy pochodzili z 21 krajów i zgodnie z badaniem pili każdy z wymienionych rodzajów alkoholu w ciągu ostatniego roku.

Wyniki pokazały, że różne rodzaje alkoholu mogą wywoływać różne emocje. Na przykład mocne alkohole, jak wódka czy whisky, częściej wywoływały negatywne emocje w porównaniu do wszystkich innych rodzajów alkoholu. Ale czerwone wino wiązało się z bardziej pozytywnymi odczuciami: około 53 procent uczestników badania stwierdziło, że czuli się zrelaksowani po jego spożyciu. Około 50 procent uczestników kojarzyło to samo uczucie z piciem piwa. Mocna alkohole były najmniej kojarzone z relaksem.

- Od wieków historia rumu, ginu, wódki i innych mocnych alkoholi wiązała się z przemocą. To badanie pokazuje, że tak samo jest i dziś. Spożywanie wysokoprocentowych alkoholi częściej kojarzone są z agresją – przyznał Mark Bellis, profesor z Bangor University w Wielkiej Brytanii, współautor badania.

- Ważne jest, aby lepiej poznać również negatywny aspekt spożywania alkoholu. Jeśli chcemy pomagać ludziom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich picia, powinni oni wiedzieć, jaki alkohol wpływa na konkretny nastrój i emocje – powiedziała Alisha Davies z Public Health Wales, również zaangażowana w badania.

Ale nie tylko agresja związana jest z mocnymi alkoholami – jak wynika z analizy. 59 proc. badanych przyznało, że po wódce czy whisky czują się pobudzeni i są bardziej pewni siebie. 42 proc. osób przyznało też, że po mocnych trunkach czują się bardziej seksownie.

Napojem, po którym badani czuli najmniej seksapilu było piwo. Tylko 19 proc. respondentów zgłosiło taki efekt. Ale 45 proc. przyznało, że po piwie są bardziej pewni siebie, a 25 proc. stwierdziło, że piwo ich pobudza. Piwo oraz czerwone wino powodowało też u ankietowanych zmęczenie i senność. Nic dziwnego czerwone wino zawiera spore ilości melatoniny.

Badacze zauważyli, że reakcje na różne rodzaje alkoholu w dużej mierze różniły się w zależności od poziomu wykształcenia, kraju pochodzenia i wieku. Na przykład osoby w wieku od 18 do 24 lat częściej kojarzą alkohol z poczuciem pewności siebie oraz z pobudzeniem podczas picia poza domem.

Płeć również ma znaczenie. W porównaniu z mężczyznami kobiety bardziej lubiły kojarzyć swoje uczucia z różnymi rodzajami alkoholu za wyjątkiem agresji. Mężczyźni znacznie częściej wiążą agresję ze wszystkimi rodzajami alkoholu, a u tych klasyfikujących się jako uzależnionych, wskaźnik ten wzrasta sześciokrotnie.

Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Być może różne osoby różnie reagują na poszczególne składniki w alkoholach. Wpływ mogą mieć mówień płyny, z którymi alkohole są mieszane. Alkohol powoduje ponad trzy miliony zgonów rocznie. Dlatego badacze podkreślają, że bardzo ważne jest rozsądne podejście i umiar.

 

Źródło: Popular Science, Live Science, fot. Pexels