Dodano: 23 września 2016r.

Rozdano Antynoble 2016 za najbardziej absurdalne badania naukowe

Antynoble 2016 rozdane. Wśród tegorocznych laureatów nagród Ig Nobla znaleźli się naukowcy badający wpływ noszenia przez szczury spodni na ich życie seksualne, człowiek-koza, który spędził trzy dni żyjąc z tymi zwierzętami czy zespół badający osobowość skał.

Człowiek-koza spędził z kozami trzy dni żywiąc się wyłącznie trawą - Antynoble 2016

 

Anytoblem nazywane są nagrody Ig Nobla, które są przyznawana za najbardziej absurdalne prace naukowe minionego roku. Satyryczny charakter nagród ma na celu nie tylko śmieszyć, ale też skłaniać do myślenia oraz popularyzować naukę poprzez pokazanie zabawnej strony pracy badacza. Przyznawane są prze czasopismo Annal of Improbable Research.

Antynoble na gali wręczają prawdziwi laureaci nagrody Nobla. Uhonorowani otrzymali też czek na 10 bilionów dolarów zimbabwańskich dolarów, co jest równowartością około czterech dolarów USD. Ceremonia odbyła się 22 września na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie.

Nagrodę za badania nad płodnością otrzymał pośmiertnie profesor Uniwersytetu w Kairze Ahmad Szafik, który badał wpływ noszenia tekstyliów na libido. By przeprowadzić badania ubrał on szczury w spodnie udowadniając tym samym, że szczury w spodniach miały słabszy popęd płciowy. Wynika to prawdopodobnie z ładunków elektrostatycznych pojawiających się na włóknach poliestrowych tkanin. Wyniki badań mogą dotyczyć także ludzi.

Anynobla z ekonomii dostał Mark Avis wraz z zespołem za badania nad osobowością skał z perspektywy sprzedaży i marketingu.

W dziedzinie fizyki uhonorowany został Gabor Horvath, także z zespołem, za odkrycie, dlaczego białe konie są bardziej odporne na ataki końskich much. Doceniono również jego wytężoną pracą nad badaniami, dlaczego czarne nagrobki przyciągają ważki.

Ig Nobla z chemii dostał cały koncern Volkswagen, za sposób, w jaki oszukali wyniki emisji spalin w swoich samochodach. Wątpliwe, by kierownictwo firmy ucieszyło się z nagrody.

Nagroda z medycyny powędrowała do Christophera Helmechena i jego zespołu, za odkrycie, w jaki sposób powinniśmy się drapać. Zespół zaproponował, że jeśli wystąpi u nas wysypka po prawej stronie ciała, możemy spojrzeć w lustro i ulżyć sobie drapiąc się po lewej stronie.

Z psychologii bezkonkurencyjna była Evelyne Debey i jej zespół, który przeprowadził badania naukowe na tysiącach notorycznych kłamców, zadając im pytanie, jak często kłamią. Na tej podstawie zespół odpowiedział na pytanie, czy można im wierzyć.

Pokojową nagrodę Ig Nobla otrzymał Gordon Pennycook i współpracownicy za pracą pod tytułem: „Recepcja i wykrywania pseudointelektualnych bzdur”.

W dziedzinie biologii Antynobla otrzymał Charles Foster oraz Thomas Thwaites. Pierwszy zyskał uznanie za naśladowanie i poznawanie jednocześnie zwyczajów borsuka, lisa, wydry czy jelenia. Drugi badacz uhonorowany został za stworzenie protez kończyn kozy, dzięki którym mógł poruszać się jak one. Spędził z kozami trzy dni żywiąc się wyłącznie trawą.

Z literatury Antynobla dostał Fredrik Sjoberg za trylogię o kolekcjonowaniu owadów.

Atsuki Higashiyama i Kohei Adachi otrzymali nagrodę za badania nad ludzką percepcją. Sprawdzali oni, czy wszystko wygląda inaczej, gdy popatrzymy na obiekt spomiędzy swoich nóg.

 

Żródło: BBC, livescience.com, fot. thomasthwaites.com