Dodano: 26 wrzesień 2017r.

Rośnie wartość pieniężna Nagrody Nobla

Fundacja Noblowska poinformowała, że tegoroczni laureaci Nobla otrzymają o milion koron (104 tys. euro) więcej od naukowców uhonorowanych w poprzednich latach. Łącznie będzie to dziewięć milionów koron (940. tys. euro).

Rośnie wartość pieniężna Nagrody Nobla

 

Do 2011 roku wartość Nagrody Nobla wynosiła 10 milionów koron, jednak problemy związane z kryzysem finansowym zmusiły władze Fundacji Noblowskiej do obniżki wartości nagrody o 20 proc. Ale wartość nagrody zmieniała się na przestrzeni dziejów. Pierwsi nobliści w 1901 roku otrzymali 150 tys. koron, co w przybliżeniu odpowiadało dzisiejszym 8,4 mln koron.

„Z przyjemnością informujemy, że pozyskaliśmy kwotę o milion koron wyższą z przeznaczeniem dla laureatów nagrody. Nagroda Nobla oznacza naukę, humanizm i współpracę międzynarodową. W czasie kwestionowania wiedzy i faktów wartości te są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” – czytamy na stronie Fundacji Noblowskiej.

Wraz z kryzysem finansowym wprowadzono program oszczędnościowy w samej Fundacji. „Wdrożyliśmy program na rzecz wzmocnienia finansów Fundacji Noblowskiej. Choć dalsze działania nadal są wymagane, obecna sytuacja finansowa jest stabilna” – czytamy dalej.

Fundacja Noblowska została założona w 1900 roku i jest wyrazem ostatniej woli szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla. Zgodnie z jego testamentem, Fundacja zarządza majątkiem przemysłowca i wypłaca nagrody finansowe za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości.

Nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla będą ogłaszane od 2 października. Jako pierwszych poznamy nowych noblistów z dziedziny fizjologii lub medycyny. 3 października zostanie przyznana nagroda z fizyki, a dzień później z chemii. Laureata pokojowej Nagrody Nobla poznamy 6 października, a 9 ogłoszone zostanie nazwisko zwycięzcy z dziedziny ekonomii. Nie ustalono jeszcze daty ogłoszenia laureata z dziedziny literatury.Źródło: nobelprize.org, fot. fill/Pixabay