Dotychczas sądzono, że człowiek jest w stanie wyróżnić pięć podstawowych smaków Jednak najnowsze badania sugerują, że jest także szósty smak. Dlatego tak kochamy smak świeżego pieczywa czy pizzy.
Podstawowe smaki to: słodki, słony, gorzki oraz kwaśny. W 2009 roku naukowcy udowodnili istnienie piątego smaku nazwanego umami. Umami określany jest jako smak „mięsny”, „pikantny” czy „bulionowy” związany z glutaminianem sodu. Jednak dr Juyun Lim z Oregon State University twierdzi, że ma dowody na istnienie jeszcze jednego smaku opartego na węglowodanach i definiowanego jako „mączny” lub „skrobiowy”.
Lim przeprowadziła eksperyment, w którym podała 22 badanym roztwory z różną zawartością węglowodanów. Badani mieli za zadanie opisać, jaki smak poczuli. Uczestnicy eksperymentu określali go mianem „skrobiowego”.
– Mieszkańcy Azji powiedzieliby, że czują smak podobny do ryżu, Europejczycy opisaliby go jako chlebowy albo makaronowy. To jak jedzenie mąki – tłumaczyła doktor Lim.
Jednak by nowy smak został uznany, musi spełnić srogie kryteria. Podstawowym jest obecność specyficznych dla siebie receptorów w jamie ustnej (kubków smakowych). Doktor Lim do tej pory nie potwierdziła ich obecności. Smak powinien także zdecydowanie odróżniać się od pozostałych.
To nie pierwsza próba zrewolucjonizowania pojęcia smaków. W ubiegłym roku badacze dowodzili istnienia tzw. smaku tłuszczowego. Wcześniej toczyły się dyskusje o smaku „metalicznym”, „krwistym” czy charakterystycznym dal napojów gazowanych.
Źródło: New Scientist, Radio ZET. Fot. Pixabay