Dodano: 01 grudnia 2021r.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Depresja jest chorobą, z którą zmaga się wielu z nas. Niektóre statystyki mówią o tym, że może na nią cierpieć aż 10 proc. polskiego społeczeństwa - lecz wiele jej przypadków bywa nieleczonych oraz niediagnozowanych, co może dodatkowo zaniżać powszechność tej choroby. Jednym z rekomendowanych sposób walki z depresją jest psychoterapia - prowadzona w prywatnych gabinetach psychoterapeutów jak i dużych ośrodkach w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Psychoterapia w leczeniu depresji

 

Co powinien wiedzieć potencjalny pacjent o psychoterapii?

Stereotypowo psychoterapia może się niektórym kojarzyć z jej obrazem wprost z amerykańskich filmów - gdzie leżący na kozetce pacjent opowiada terapeucie o swoich wspomnieniach z dzieciństwa. Czy rzeczywiście tak wygląda psychoterapia? Nie do końca. Samą kozetkę rzeczywiście wykorzystuje się w procesach terapeutycznych, lecz częstotliwość tego typu zabiegów jest marginalna i dotyczy jedynie pracy w określonym nurcie - psychoanalitycznym, a i podczas takich sesji nie stosuje się tego rozwiązania dla każdego z pacjentów.

Praca psychoterapeutów w jej rzeczywistym obrazie raczej skupia się na cotygodniowych spotkaniach, które odbywają się z gabinetach wyposażonych w fotele, czy inne meble umożliwiające komfortowy przebieg sesji. Wśród uznawanych i rekomendowanych nurtów psychoterapeutycznych (np. do leczenia depresji) przez polskie i ogólnoświatowe towarzystwa psychiatryczne czy też same WHO są między innymi:

  • nurt psychoterapii psychodynamicznej

  • nurt psychoterapii systemowej

  • nurt poznawczo-behawioralny

  • nurt psychoanalityczny

Psychoterapeutów pracujących z niektórymi z nich znajdziemy również w ośrodkach prowadzących psychoterapię na NFZ.

Leczenie depresji nie tylko za pomocą leków

Często pierwszym co przychodzi nam do głowy myśląc o leczeniu depresji jest farmakoterapia - czyli stosowanie leków zapisanych przez lekarza psychiatrę. Lecz nie zawsze jest to jedyna droga do poprawy zdrowia psychicznego. Stosuje się również równolegle lub zamiennie właśnie psychoterapię. Należy jednak pamiętać, że prawidłowym tokiem postępowania jest uzgodnienie sposobu leczenie ze specjalistą. Nie można przecież samowolnie odrzucać i rezygnować z przepisanych leków lub też zaniechać procesu terapeutycznego bez konsultacji z lekarzem lub psychoterapeutą.

Stosownym do leczenia depresji jest między innymi psychoterapia psychodynamiczna. Ten nurt charakteryzują stosunkowo długi i dogłębny sposób pracy nad problematyką zgłaszaną przez pacjenta. W przeciwieństwie do pracy w nurcie poznawczo-behawioralnym paradygmat psychodynamiczny nie zajmuje się precyzyjnie wydzielonymi “wycinkami” rzeczywistości pacjenta, a zamiast tego obejmuje świat jego przeżyć wewnętrznych w całości. Psychodynamiczna psychoterapia pozwala na zagłębienie się w przyczyny złego stanu psychicznego i dotarcie do ich źródła, a nie tylko na uporanie się z powierzchniowymi objawami. Dlatego właśnie świetnie się sprawdza dla osób chorych na depresję - ponieważ źródła tej choroby często wiążą się z przeżyciami pacjenta, które tkwią głęboko w nim. Nie dotyczą jedynie teraźniejszych, codziennych wydarzeń, a w wielu przypadkach są wynikiem przeżywanych sporo wcześniej traum, konfliktów intrapsychicznych i innych bolesnych doświadczeń.

Skuteczność leczenia depresji psychoterapią

Depresja jest chorobą, której leczenie wymaga czasu. Niestety liczna grupa chorych zmaga się z nią miesiącami, a nawet latami. Bywa też tak, że po pozornej poprawie zdrowia, depresja wraca do życia pacjenta ze zdwojoną siłą. Dlatego tak ważnym i adekwatnym do tej choroby jest jej leczenie za pomocą psychoterapii, która pomaga dotrzeć źródła depresji, uwrażliwia pacjenta na własne stany psychiczne, uczy samoobserwacji i dbania o swoje zdrowie psychiczne pod wieloma aspektami. Patrząc więc na skutki wielofalowe i długoterminowe, inwestycja czasu (a korzystając z tych usług prywatnie - również pieniędzy) to dobra i skuteczna inwestycja.

Z fachowego punktu widzenia czynnikiem leczącym w psychoterapii jest relacja między psychoterapeutą i pacjentem. Zadbajmy więc, by wybrać specjalistę, przy którym faktycznie czujemy się dobrze i któremu możemy zaufać oraz do którego czujemy, że chcemy się zbliżyć. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę długi czas procesu psychoterapii, która w leczeniu depresji może trwać nawet kilka lat, a i zdarzają się pacjenci chodzący na psychoterapię przez większość swojego życia. 

 

Opracowanie: Dobra Przestrzeń Psychoterapia Małgorzata Iwańczyk

Fot. Pixabay