Dodano: 07 października 2020r.

Psy nie rozpoznają ludzkich twarzy?

Mózgi ludzi są doskonale „zaprogramowane” do postrzegania twarzy i bogactwa informacji, które można z niej wyczytać. Jednak ten aspekt ucieka mózgom zwierząt, przynajmniej jeśli chodzi o psy. Nowe badania sugerują, że w przeciwieństwie do ludzi, psy nie mają odpowiednich regionów w mózgu, które byłyby odpowiedzialne za rozpoznawanie ludzkich twarzy.

Mops

 

Naukowcy z Węgier i Meksyku w badaniach z zastosowaniem rezonansu magnetycznego przeskanowali 20 mózgów psów domowych. Wszystko po to, by sprawdzić reakcję czworonogów na ludzkie twarze. Badacze analizowali, które obszary mózgu uaktywniają się u psów, gdy puszczano im nagrania przedstawiające ludzką twarz, tył ludzkiej głowy, pysk psa oraz tył głowy psa.

Wyniki badań ukazały się w piśmie „Journal of Neuroscience”.

Badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego

- To niesamowite, że psy tak dobrze sobie radzą jeśli chodzi o odczytywanie emocji i identyfikację z twarzy, mimo że wydaje się, że nie mają mózgu zaprojektowanego do skupiania się na nich - powiedział dr Attila Andics z Uniwersytetu Loránda Eötvösa na Węgrzech, główny autor badań.

Andics wraz z współpracownikami zeskanowali mózgi 20 psów domowych, w tym labradorów i border collie. Psy zostały wyszkolone, aby leżeć nieruchomo w pozycji sfinksa wewnątrz maszyny do rezonansu magnetycznego. Wewnątrz uczeni zamontowali ekran, na którym puszczali czworonogom kilkusekundowe nagrania wideo przedstawiające przód lub tył ludzkiej głowy oraz przód lub tył głowy psa. W badaniach wzięło udział także 30 ludzkich ochotników, którym puszczono te same nagrania.

Jak wykazało wiele wcześniejszych badań, ludzcy ochotnicy żywiołowo reagowali na ludzkie twarze. Uaktywniały się w ich mózgach obszary odpowiedzialne za postrzeganie wzrokowe i przetwarzanie obrazu. Jednak gdy ludziom puszczano nagrania z psami, te obszary były mniej aktywne. Podobnie wyglądała sytuacja, gdy puszczano wideo przedstawiające tył ludzkiej głowy.

W przypadku psów, poszczególne regiony ich mózgów wykazywały różną aktywność w zależności od pokazanego na nagraniu gatunku, jednak bardziej uaktywniały się na widok innego psa. Widok ludzkiej twarzy nie wywoływał większej aktywności. Zresztą aktywność mózgu była podobna, gdy pokazywano psom ludzką twarz i tył ludzkiej głowy. Obecne w psich mózgach obszary systemów wizualnych były bardziej dostosowane do tego, czy w filmie był pies, czy człowiek.

Pies bardziej polega na zapachu

Dalsza analiza wykazała, że ​​mózg psa był przede wszystkim skoncentrowany na tym, czy zwierzę patrzyło na psa, czy na człowieka, podczas gdy mózg ludzki był głównie skupiony na tym, czy na nagraniu obecna jest czyjaś twarz.

Poprzednie badania sugerowały, że psy mają oddzielne obszary mózgu do przetwarzania ludzkich twarzy i pysków psów. Jak zaznaczył Andics, wyniki ich badań wskazują, że wcześniejsze prace mogą obejmować reakcje na inne różnice w obrazach, takie jak rasa psa. Choć dodał też, że psy nie polegają za bardzo na widoku twarzy, jeśli chodzi o komunikację, ale to nie znaczy, że psy ich nie rozpoznają. Mózgi psów nie są „zaprogramowane” do skupiania się na ludzkich twarzach, co może być związane z postrzeganiem przez zwierzęta innych sygnałów ciała.

Jak zaznaczyła profesor Sophie Scott, dyrektor Institute for Cognitive Neuroscience na University College London, wiadomo, że różne sieci w ludzkim mózgu przetwarzają różne aspekty informacji z twarzy, ale te badania sugerują, że mózg psa działa inaczej. - System rozpoznawania twarzy u psów informuje, czy to pies, czy człowiek i tak naprawdę nie dba o twarze – przyznała. Dodała też, że psy mogą w mniejszym stopniu polegać na twarzach niż na innych informacjach. - Jednym z głównych sposobów, w jaki psy wiedzą, kim są ich przyjaciele i jak się czują, jest ich zapach - powiedziała.

W badaniu mierzono reakcje mózgu, a nie zachowanie. Wyniki nie oznaczają, że same psy nie rozpoznają twarzy lub nie przejmują się nimi. Nowe odkrycia uzupełniają ciekawostki zebrane z innych badań nad psim poznaniem, choć obecnie pełne poznanie tego, jak pies doświadcza świata, wykracza poza ludzkie zrozumienie.

 

Źródło: The Guardian, ScienceNews