Dodano: 20 grudzień 2016r.

Przeprowadzono pierwszy pomiar spektrum antymaterii

Fizycy z CERN pracujący przy eksperymencie ALPHA ogłosili, że pierwszy raz w historii dokonano pomiaru widma optycznego atomu antymaterii.

Przeprowadzono pierwszy pomiar spektrum antymaterii


Pierwsza obserwacja linii spektrum atomu antywodoru pokazała, że wynik nie wykazuje różnicy w porównaniu z linią spektrum atomu wodoru. Doświadczenie potwierdza założenia Modelu Standardowego, który opisuje oddziaływania podstawowe: elektromagnetyczne, oddziaływanie słabe i oddziaływanie silne. Nie opisuje grawitacji. To teoria cząstek elementarnych, które są składnikami każdej materii. Model Standardowy przewiduje jednakowe właściwości spektroskopowe wodoru i antywodoru.

- Podstawowym celem badań nad antymaterią jest zweryfikowanie, czy materia i antymateria podlegają tym samym prawom fizyki – wyjaśnił Jeffrey Hangst, rzecznik prasowy Laboratorium ALPHA.

Eksperci z CERN do przeprowadzenia doświadczenia posłużyli się tzw. Spowalniaczem antyprotonów. Dzięki niemu naukowcy potrafią stworzyć atomy antywodoru i łapać je w tzw. pułapki magnetyczne. Ten zabieg ułatwia prowadzenie badań nad atomami antywodoru.

Wyniki prac naukowców z CERN zostały opublikowane w prestiżowym piśmie „Nature”.

 

Źródło: Nature