Dodano: 06 października 2020r.

Prof. Czupryniak: Nagrodzenie tak przełomowego osiągnięcia daje nadzieję w czasie pandemii

W tym roku Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii otrzymali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie i badania nad wirusem zapalenia wątroby typu C. - Nagrodzenie tak przełomowego osiągnięcia jest na pewno bardzo krzepiące i daje nadzieję w obecnym czasie pandemii. Pokazuje przede wszystkim, że aby opracować i wprowadzić do użytku skuteczną szczepionkę i lek trzeba najpierw odkryć samego wirusa i jego budowę – powiedział podczas debaty w Centrum Współpracy i Dialogu UW zorganizowanej z okazji tygodnia noblowskiego prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Czupryniak: Nagrodzenie tak przełomowego osiągnięcia daje nadzieję w czasie pandemii

 

Tegoroczna Nagroda Nobla przyznana została trzem naukowcom, którzy wnieśli decydujący wkład w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby, głównym globalnym problemem zdrowotnym powodującym marskość i nowotwory wątroby u ludzi na całym świecie. Przed ich odkryciem większość przypadków zapalenia wątroby przenoszonego przez krew pozostawała niewyjaśniona. 

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice dokonali przełomowych odkryć, które doprowadziły do identyfikacji wirusa zapalenia wątroby typu C. Harvey J. Alter wykazał, że nieznany wirus był częstą przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby. Z kolei Michael Houghton zastosował nowatorską wówczas strategię do wyizolowania genomu nowego wirusa, który nazwano wirusem zapalenia wątroby typu C. Natomiast Charles M. Rice przedstawił ostateczne dowody wskazujące, że sam wirus może powodować zapalenie wątroby. 

Przełomowe osiągnięcie dla świata

– Nagrodzone odkrycie wpisuje się także w pewien sposób w obecną sytuację na świecie w kontekście rosnącego zainteresowania wirusologią. Co ciekawe, wirus powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu C należy do tej samej rodziny wirusów RNA co koronawirus SARS-CoV-2. Nagrodzenie tak przełomowego osiągnięcia jest na pewno bardzo krzepiące i daje nadzieję w obecnym czasie pandemii. Pokazuje przede wszystkim, że aby opracować i wprowadzić do użytku skuteczną szczepionkę i lek trzeba najpierw odkryć samego wirusa i jego budowę – powiedział podczas debaty w Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowanej z okazji tygodnia noblowskiego prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z kolei prof. dr hab. n. med. Dominika Nowis z Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznała, że prace trzech tegorocznych noblistów to prawdziwy przełom w medycynie praktycznej. - Tegoroczni nobliści opisali wirusa, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Jest to wielokrotnie bardziej zakaźny wirus niż chociażby HIV. Choroba przewlekła wywołana przez HCV jest w stanie trwale uszkodzić wątrobę i doprowadzić do rozwoju raka wątroby. Dzięki zidentyfikowaniu wirusa, opisaniu jego budowy i dokładnemu dowiedzeniu, w jaki sposób prowadzi do powstania choroby, opracowano leki, które dzisiaj mogą całkowicie wyleczyć pacjentów. Jest to rozwiązanie przełomowe, w szczególności biorąc pod uwagę jak duża część społeczeństwa jest nim zakażona. W Polsce to ok. 200 tys. osób – przyznała prof. dr hab. n. med. Dominika Nowis, Laboratorium Medycyny Doświadczalnej, WUM.

– Choroba, która jeszcze przed pięcioma laty była chorobą przewlekłą z bardzo nikłymi perspektywami leczenia zamieniła się w chorobę całkowicie uleczalną. Opracowanie skutecznych leków było możliwe właśnie dzięki odkryciom nagrodzonych naukowców – w ten sposób skomentowała tegoroczne Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii prof. dr hab. n. farm. Jadwiga Turło z Katedra Technologii Leków i Biotechnologii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Wirusem HCV można zakazić się poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej lub drogą płciową. Ryzyko wiąże się więc m.in. z wykonywaniem tatuażu, czy zabiegów kosmetycznych za pomocą nieprawidłowo zdezynfekowanych narzędzi. Do momentu odkrycia wirusa, a więc także braku możliwości jego zdiagnozowania, nie prowadzono badań krwi przeznaczonej do transfuzji pod kątem jego obecności. W związku z tym wirus rozprzestrzeniał się również w szpitalach. Proces prowadzący do opracowania leków był bardzo długi i można powiedzieć, że rozpoczął się już w 1976 roku, kiedy to Nagrodę Nobla przyznano za zidentyfikowanie wirusa HBV powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu B. Osiągnięcie nagrodzone w tym roku to przełomowe odkrycie dla świata, które pozwoliło rozwijać sposoby leczenia WZW typu C. Na świecie zakażonych jest około 170 milionów osób. Dzięki naukowcom już dziś jesteśmy w stanie tych wszystkich pacjentów wyleczyć i nie doprowadzić do powstania u nich nowotworu – zaznaczyła podczas debaty w Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. n. med. Anna Wójcicka, Warsaw Genomics.

 

Źródło: Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego