Dodano: 25 października 2018r.

Preparat na długowieczność. Opracowano kombinację leków, która dwukrotnie wydłuża życie nicieni

Naukowcy opracowali kombinację leków, które niemal dwukrotnie wydłużyły życie nicieni. Koktajl związków chemicznych pozwolił także robakom przeżyć dodatkowy czas w zdrowiu. Uczeni mają nadzieję, że na bazie ich badań w przyszłości uda się opracować podobny koktajl dla ludzi.

Nicienie

 

Zespół naukowców pod kierunkiem Jana Grubera z Yale-NUS College (Uczelnia powstała w ramach współpracy National University of Singapore oraz Yale University) odkrył połączenie środków farmaceutycznych, które nie tylko zwiększają żywotność mikroskopijnego nicienia Caenorhabditis elegans, ale również opóźniają jego tempo starzenia się. Odkrycia te mogą pewnego dnia doprowadzić do opracowania związków opóźniających proces starzenia u ludzi.

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Developmental Cell" stanowi istotny fundament dla dalszych badań nad projektowaniem kombinacji leków, które wywołają taki sam efekt u ssaków.

- Wiele krajów na świecie, w tym Singapur, boryka się z problemami związanymi ze starzeniem się populacji - powiedział dr Gruber, którego zespół badawczy dokonał odkrycia. - Jeśli uda nam się znaleźć sposób na przedłużenie długości życia i opóźnienie starzenia się ludzi, możemy przeciwdziałać szkodliwym skutkom starzenia się społeczeństw, dostarczając krajom nie tylko medycznych i ekonomicznych korzyści, ale także poprawiając jakość życia ich mieszkańców – dodał badacz.

 

Zespół Grubera chciał dowiedzieć się, w jakim stopniu można przedłużyć życie poprzez łączenie leków, o których wiadomo, że wpływają na długość życia. Na przykład, rapamycyna, która jest obecnie podawana osobom po transplantacji narządu, aby zapobiec jego odrzuceniu przez układ odpornościowy organizmu, wydłuża żywotność wielu organizmów, w tym nicieni C. elegans, muszek owocowych i myszy. Wykazały to eksperymenty przeprowadzone przez inne grupy badawcze.

W badaniach naukowcy podali nicieniom kombinacje dwóch oraz trzech związków. Wyniki pokazały, że kombinacja dwóch środków wydłużała średni czas życia robaków bardziej niż każdy z leków osobno, a w połączeniu z trzecim, prawie podwoiły średnią długość życia nicieni.

Badacze nie zaobserwowali u nicieni żadnych skutków ubocznych zaserwowanego im koktajlu. Robaki także dłużej utrzymywały się w zdrowiu i zachowały jest także podczas przedłużonego okresu życia. Jest to ważny punkt dla potencjalnych przyszłych interwencji związanych ze starzeniem się u człowieka, ponieważ wraz z wiekiem zdrowie ulega znacznemu pogorszeniu. Jeśli zatem badacze pracują nad przedłużeniem życia ludzi, to trzeba zadbać, by ten okres ludzie mogli przeżyć w zdrowiu.

- Moglibyśmy mieć nie tylko dłuższe życie, ale byłoby to także życie wolne od chorób związanych z wiekiem, takich jak zapalenie stawów, choroby układu krążenia, nowotwory czy choroba Alzheimera. Choroby te wymagają obecnie bardzo kosztownych terapii, więc korzyści ekonomiczne wynikające z bycia zdrowszym przez dłuższy czas byłyby ogromne – zaznaczył Gruber. Naukowiec na potwierdzenie swoich słów odniósł się do badania z ubiegłego roku, które mówi, że gdyby udało się spowolnić tempo starzenia się Amerykanów o 20 proc., rząd USA zaoszczędziłby 7,1 biliona dolarów na kosztach opieki zdrowotnej w ciągu 50 lat.

Gruber we współpracy z profesorem Nicholasem Tolwinskim podał testowany na nicieniach koktajl muszkom owocówkom (Drosophila melanogaster). Badacze zaobserwowali u nich także znaczne przedłużenie życia. To, że dwa tak ewolucyjnie odrębne organizmy doświadczają podobnych wydłużeń długości życia sugeruje, że mechanizmy biologiczne, które regulują interakcje między lekami na procesem starzenia się, są stare, co daje nadzieję, na podobny wynik u ludzi.

Według Grubera, badanie to jest dowodem potwierdzającym, że taka interwencja farmakologiczna jest obiecującą strategią spowolnienia procesu starzenia i znacznie przedłużającą naturalny czas życia u zwierząt. Zespół naukowców chce teraz podjąć badania nad zwiększeniem efektywności swojego podejścia. Uczeni chcą także stworzyć model komputerowy, który pomógłby im badać tysiące możliwych kombinacji związków mogących potencjalnie przedłużyć życie.

 

Źródło: Yale-NUS College, fot. Jan Gruber