Dodano: 08 lutego 2019r.

Pradawna osada sprzed blisko 2 tys. lat odkryta w Borach Tucholskich

W gęstych lasach Borów Tucholski archeolodzy odkryli pozostałości po starożytnej osadzie. Ślady osiedla wskazały im zdjęcia ze skanowania laserowego z powietrza. Z wstępnych badań wynika, że osada liczy sobie prawie dwa tysiące lat.

Pradawna osada sprzed blisko 2 tys. lat odkryta w Borach Tucholskich

 

Podczas wykonywania z powietrza badań terenu mających posłużyć m.in. do budowy systemu przeciwpowodziowego natknięto się na ślady pradawnej osady w Borach Tucholskich. Technika ta nazywa się lotniczym skanowaniem laserowym (ALS) i projektem objęty został cały obszar naszego kraju. Dzięki zastosowaniu tej metody można uzyskać szczegółowe obrazy ukształtowania terenu i nie ma znaczenia, czy obszar porośnięty jest lasem.

Skanowanie laserowe ujawniło ślady po miedzach, polach uprawnych, zabudowaniach a nawet drogach – kompletny układ przestrzenny osady. Jak ocenili badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, pozostałości osady mają blisko 2 tysiące lat.

 

Uczeni byli zaskoczeni odkryciem. Co prawda, tereny Borów Tucholskich na pograniczu woj. kujawsko-pomorskiego i woj. Pomorskiego to jeden z najsłabiej poznanych obszarów Polski pod względem archeologicznym, ale przeważnie badacze znajdują pojedyncze elementy pradawnych zabudowań, a w tym przypadku od razu dostali kompletny rozkład całej osady.

- Namierzyliśmy nieznane ślady dawnego zasiedlenia Borów Tucholskich. Nie chodzi o jeden dom czy fragment osady. Mamy tu całe osiedle wraz z jej gospodarczym otoczeniem w postaci pól czy pastwisk, gdzie wszystkie elementy pochodzą z jednego okresu. To unikat! – powiedział w rozmowie z PAP Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Sosnowski przyznał też, że liczne wskazówki podpowiadają, iż osada została nietknięta po opuszczeniu jej mieszkańców w pierwszych wiekach naszej ery. Często zdarza się tak, że po upływie setek lat, po dawnych osiedlach nie zostaje żaden ślad. Na ich miejscu stawiane są nowe zabudowania czy przecinają je drogi. W tym przypadku jest inaczej, co daje badaczom nadzieję na dalsze odkrycia w ramach badań wykopaliskowych. Sosnowski pokusił się nawet o stwierdzenie, że potencjał archeologiczny znalezionej osady można porównać do słynnej osady w Biskupinie.

Ostatnie lata to dobry okres dla polskiej archeologii. Uczeni namierzyli dziesiątki nieznanych wcześniej kurhanów, grodzisk i innych konstrukcji sprzed tysięcy lat. Jednak takie znalezisko, jak w Borach Tucholskich należy do rzadkości.

Podczas badań wykopaliskowych naukowcy ustalili wiek osady. Znaleźli m.in. fragmenty naczyń ceramicznych pochodzących z początków naszej ery. Sama osada otoczona była polami uprawnymi, do których wiodły drogi. Wraz z nimi obejmowała obszar 170 ha. Na zdjęciach ze skanowania laserowego widać dokładny układ pól oraz miedze.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce