Dodano: 23 stycznia 2017r.

Powołano organizację, która opracuje nowe szczepionki

Podczas 47. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powołano do życia organizację, której celem będzie opracowanie nowych szczepionek na choroby zakaźne. Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) przez kilka dni istnienia zebrała już 0,5 miliarda dolarów.

Szczepionka


Pierwszym celem CEPI będzie opracowanie szczepionki na koronawirus MERS, gorączkę Lassa oraz wirus Nipah. Organizacja w ciągu następnych pięciu lat zamierza opracować po dwie prototypowe szczepionki na wyżej wymienione choroby. Preparaty mają też być poddane I fazie testów klinicznych.

Na działanie CEPI środki przekazała Fundacja Melindy i Billa Gatesów, organizacja Wellcome Trust oraz rządy Japonii, Niemiec i Norwegii. Z finansowania organizacji zrezygnował rząd Stanów Zjednoczonych, ale zamierza wspierać ją pomocą ekspercką. CEPI chce uzbierać okrągły miliard dolarów, co pozwoli im na pięć lat działalności.

Do powołania CEPI przyczyniła się ostatnia epidemia wirusa Eboli w Afryce. Podczas gdy wirus rozprzestrzeniał się po coraz to nowych krajach Czarnego Lądu, w magazynach stały prototypowe szczepionki na niego, jednak nie były wcześniej testowane na ludziach. Epidemia obnażyła niedoskonałości systemu. Szczepionki na rzadkie i zapomniane choroby nie mają szans się sprzedać, dlatego nikt nie pracuje nad nimi. Epidemia Eboli pokazała, że potrzebna jest instytucja, która tą lukę wypełni. Szczepionkę na Ebolę w końcu stworzono, o czym można przeczytać w tekście: Opracowano szczepionkę na Ebolę. 100 proc. skuteczności.

Środowisko naukowe jest zadowolone z powołania CEPI do życia. Według ekspertów działania organizacji wspomogą prace Światowej Organizacji Zdrowia czy amerykańskiej Biomedical Advanced Research and Development Authority.

- Ebola i Zika pokazały, że świat jest tragicznie nieprzygotowany do wykrywania lokalnych epidemii oraz do wystarczająco szybkiej odpowiedzi, aby zapobiec ich globalnemu rozprzestrzenieniu się – powiedział Bill Gates. – Bez inwestycji w badania i rozwój nadal pozostaniemy nieprzygotowani, gdy przyjdzie stanąć nam przed kolejnym zagrożeniem – dodał.

 

 Źródło: The Time