Dodano: 28 grudzień 2020r.

Pompeje. Archeolodzy odkopali rzymski fast food

Archeolodzy pracujący w Pompejach odkopali wyjątkowo dobrze zachowany bar typu fast food. Badacze odsłonili bogato zdobioną ladę z namalowanymi na niej zwierzętami, które serwowano w jadłodajni. Bar z przekąskami dostarczył badaczom cennych informacji na temat nawyków żywieniowych Rzymian.

Pompeje. Archeolodzy odkopali rzymski fast food

 

Thermopolium – rzymskim odpowiednikiem stoiska z przekąskami typu fast food – z ladą zdobioną pięknymi malowidłami, został częściowo odkopany w zeszłym roku, ale tegoroczne prace odsłoniły go w całości. Znajdował się na ruchliwym skrzyżowaniu ulic Vicolo delle Nozze d'Argento oraz Vicolo dei Balconi. Wraz zresztą miasta został pochowany pod grubą warstwą popiołów, która opadły na Pompeje po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku.

Starożytny fast food

- Wygląda na to, że uliczny bar został zamknięty w pośpiechu i opuszczony przez właścicieli - być może po tym, jak dały się odczuć pierwsze pomruki Wezuwiusza - powiedział Massimo Osanna, dyrektor generalny Parku Archeologicznego w Pompejach. Jednak nie wszystkim udało się uciec. W lokalu znaleziono szczątki dwóch osób.

Odkryte w ubiegłym roku freski na ścianach kontuaru przedstawiają Nereidę na koniu morskim oraz walczących gladiatorów. W dalszych pracach wykopaliskowych uczeni odsłonili całą ladę oraz więcej malowideł, w tym przedstawienia zwierząt, które, jak uważają badacze, znajdowały się w menu, zwłaszcza kaczki krzyżówki i koguta. Szczątki tych zwierząt znaleziono w terakotowych naczyniach wkomponowanych w kontuar.

Poza kogutem i kaczkami, badacze znaleźli też szczątki świń, kóz, ryb i ślimaków. Niektóre składniki zostały ugotowane razem, inne oddzielnie. W spiżarni należącej do ulicznego baru znaleziono różnej wielkości naczynia na wino. Na dnie jednego z nich odkryto warstwę ziaren bobu, które prawdopodobnie służyły do poprawienia smaku wina.

- Thermopolium, poza świadectwem codziennego życia w Pompejach, daje nam możliwość przeprowadzenia analiz, co jest wyjątkowe, bo tego typu miejsce zostało po raz pierwszy odkopane w całości – podkreślił Osanna.

Pompeje to drugie najczęściej odwiedzane miejsce we Włoszech po rzymskim Koloseum. Jak wskazują naukowcy, podobnych barów szybkiej obsługi było w Pompejach około 80.

Wybuch Wezuwiusza

Eksplozja Wezuwiusza z początku naszej ery zabiła tysiące ludzi i zrównała z ziemią okoliczne miejscowości. Miasto Herkulanum, podobnie jak Pompeje i Stabie, zostało pogrzebane pod kilkumetrową warstwą materiału piroklastycznego. 

To mieszanina gazów wulkanicznych, kawałków skał, lawy i popiołów. Materiał ten porusza się w tzw. spływie piroklastycznym i może osiągać prędkość nawet do 150 kilometrów na godzinę po zboczach wulkanu. Jego temperatura może osiągać nawet 1000 stopni Celsjusza.

 

Źródło: The Guardian, fot. Luigi Spina