Dodano: 24 listopad 2021r.

Podstawowe wskazówki dotyczące udanego blogowania o podróżach w 2021 roku

Podstawowe wskazówki dotyczące udanego blogowania o podróżach w 2021 roku

 

Choć w czasie pandemii nie mamy jeszcze pełnej swobody podróżowania, niektóre kraje zaczynają otwierać swoje granice dla turystów. Dla blogera podróżniczego to bardzo dużo. Jeśli więc jeszcze nie wyruszyliście w drogę, to najwyższy czas się przygotować. Spakuj swoją torbę, zaplanuj podróż i zaopatrz się w niezbędne rzeczy na czas przygody. Jeśli lubisz filmować swoje podróże, zawsze dobrze jest mieć trochę muzyki do filmów na dysku twardym. Będziesz ich potrzebować, aby nadać swoim vlogom blasku.

Pisanie o podróżach wymaga kreatywności, konsekwencji, unikalności, pewnej wiedzy i mnóstwa czasu. Oto kilka istotnych wskazówek dotyczących blogowania o podróżach, które pomogą Ci odnieść sukces.

Wskazówka dla początkujących

Jeśli dopiero planujesz założyć swojego bloga podróżniczego, oto kilka spraw, które należy przemyśleć:

  • Zyskowny blog wymaga dużo czasu i wysiłku. To jest praca, która wymaga spędzania dużo czasu przed komputerem. Nie stresuj się tym, ale staraj się zwiększyć swoje umiejętności zarządzania czasem,
  • Na początku możesz nie wiedzieć, o czym pisać, ale nie martw się. Spróbuj poczytać inne blogi, poznaj style pisania innych blogerów podróżniczych, czytaj książki o blogowaniu i dużo ćwicz,
  • Zbieraj kontakty do swoich czytelników już od samego początku. Oferuj cotygodniowy newsletter z unikalnymi poradami podróżniczymi z każdego kraju, który odwiedzisz. Później będziesz mógł zaoferować bardziej wartościowe rzeczy (np. ebook o Twoich podróżach lub listę tego, co należy spakować).

Poświęć trochę czasu na codzienne pisanie

Musisz pisać dużo, aby przyciągnąć ruch do swojego bloga. Lepiej jest robić to codziennie. Znajdź czas w swoim harmonogramie, aby pisać. Niekoniecznie musisz publikować swoje posty od razu. Zbierz notatki w jednym miejscu i zdecyduj, jak często będziesz publikować na swoim blogu.

Czasami jest to niezbyt motywujące, gdy widzisz, że ruch na stronie nie jest tak duży, jak się spodziewałeś. Pamiętaj, nie od razu Kraków zbudowano, więc kontynuuj pisanie i bądź konsekwentny. Spróbuj wprowadzić dyscyplinę, np. pisz codziennie rano, dzięki temu będziesz zorganizowany, a w ciągu miesiąca lub dłużej możesz wyrobić sobie dobry nawyk. 

Regularnie publikuj historie

Zdecyduj jak często będziesz zamieszczał posty. Może to być kilka razy w tygodniu, raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, a nawet raz w miesiącu. Dane z badań przeprowadzonych przez firmę Hubspot mówią, że strony z 16 lub więcej wpisami na blogu miesięcznie uzyskują 3,5 razy więcej ruchu, niż strony z treścią publikowaną mniej niż cztery razy w miesiącu. Wybierz swoje tempo i trzymaj się go. Publikuj swoje historie regularnie. Twoi odbiorcy będą wiedzieli, kiedy spodziewać się nowego tekstu od Ciebie, a to pomoże zbudować zaufanie. W końcu, budowanie ruchu stanie się łatwiejsze.

Według Digital Marketing Insitute, 74 proc. ludzi ufa portalom społecznościowym, które pomagają im w podejmowaniu decyzji o zakupie. Trzech na czterech klientów ufa opiniom w mediach społecznościowych, w tym przyjaciołom, rodzinie i influencerom. Nie zapomnij więc o promowaniu swojego bloga na kanałach social media. Jest to często najlepszy sposób na znalezienie sponsorów i zarobienie dodatkowej gotówki podczas podróży.

Zwiększ swój ruch

Ruch na stronie nie przychodzi sam z siebie. Istnieją różne sposoby na jego zwiększenie. Jeden z nich został wymieniony powyżej - jest to regularne publikowanie postów. Inne możliwości to SEO (search engine optimization) i marketing.

Nauka SEO pomoże Ci uplasować się na wyższych miejscach w wyszukiwarce Google i zwiększyć ruch organiczny. Ekspozycja Twojego bloga jest ograniczona, jak również Twoja promocja z SEO. Istnieje wiele informacji na temat marketingu i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek w Internecie. 

Ulepsz swoją stronę internetową

Doskonałym dodatkiem będzie wiedza o tym, jak działa WordPress. Jest całkowicie zrozumiałe, że na początku skorzystasz z darmowego motywu graficznego dla swojego bloga. Ale darmowe motywy są zazwyczaj wolniejsze, nie są zoptymalizowane dla smartfonów i mogą mieć problemy z wydajnością.

Upgrade do lepszego motywu sprawi, że Twój blog będzie wyglądał bardziej profesjonalnie i poprawi użyteczność strony. Istnieje wiele ciekawych motywów dla blogów, więc nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie.

Pozostań w kontakcie

Wybierz blogerów, z którymi możesz wymieniać się doświadczeniami. Pozostań z nimi w kontakcie, bierz udział w wydarzeniach i czytaj inne blogi podróżnicze. Czatuj z ludźmi o tych samych zainteresowaniach. Znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, poznasz przyjaciół i, być może, nawiążesz współpracę z influencerami.

Ucz się od innych działających w branży blogerskiej, dyskutuj na tematy zawodowe i korzystaj ze wszystkich wymienionych wskazówek. Istnieje kilka interesujących blogów w Internecie, takich jak Maptia, Roads & Kingdoms, Notes from the Road, które pomogą Ci poznać pracę innych odnoszących sukcesy blogerów podróżniczych i rozwinąć swój własny styl. Zobaczysz, że osiągniesz swoje cele związane z blogowaniem w krótkim czasie. Ciesz się swoimi podróżami i przygodami, baw się dobrze, abyś zawsze miał nowe doświadczenia, myśli i wrażenia, którymi możesz podzielić się ze swoimi czytelnikami.

 

Źródło: artykuł sponsorowany, fot. Microbiz Mag/ Wikimedia Commons/ CC BY 2.0