Dodano: 04 marca 2021r.

Plusy i minusy implantów zębowych

Ubytki zębowe to często spotykany problem z uzębieniem. Jego długotrwałe bagatelizowanie ma szkodliwy wpływ na stan pozostałych, zdrowych zębów. Puste miejsce po straconym zębie stanowi brak oparcia dla pozostałych zębów, które zaczynają się przechylać. Co więcej, są one również nadmiernie eksploatowane, podlegając większemu naciskowi podczas przeżuwania pokarmu. W efekcie znacznie szybciej niszczeją, co prowadzi jedynie do kolejnych ubytków. Aby zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń, warto rozważyć wstawienie implantu zębowego.

Plusy i minusy implantów zębowych

 

Na co zwrócić uwagę?

Współcześnie projektowane implanty posiadają stabilną konstrukcję, dzięki czemu nie ruszają się podczas przeżuwania. Stanowią tym samym odpowiednie oparcie dla pozostałych zębów, co korzystnie wpływa na ogólną kondycję uzębienia w jamie ustnej. Należy pamiętać, że nie każdy stomatolog może wstawić implant zębowy. Jeżeli poważnie rozważamy taki zabieg, warto udać się do gabinetu stomatologicznego wyspecjalizowanego w implantologii.

Charakterystyka implantów zębowych – wady i zalety

Implanty zębowe są wykonywane z materiałów, które pozwalają na wieloletnie użytkowanie. Ich niewątpliwą zaletą jest również naturalny wygląd. Osoby pozbawione pojedynczych zębów mogą mieć opory przed publicznym uśmiechaniem się, nie chcąc w ten sposób pokazać, że w ich uzębieniu znajdują się braki. Ponieważ implanty wyglądają niemal identycznie jak naturalny ząb, podczas uśmiechania nie trzeba obawiać się o to, że ktoś rozpozna różnicę pomiędzy implantem, a zębem. Podobieństwa nie kończą się na samym wyglądzie implantów, ponieważ również ich komfort użytkowania jest taki sam, jak w przypadku posiadania naturalnego uzębienia. Wstawienie implantów zębowych może w bardzo dużym stopniu poprawić jakość życia. Można na nowo cieszyć się dokładnym i bezbolesnym przeżuwaniem pokarmów, co wpływa na różnorodność diety i zdrowie układu pokarmowego.

Do zalet implantów zębowych należy zaliczyć także łatwość w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. W przeciwieństwie do naturalnych zębów implanty zębowe nie są szczególnie narażone na uszkodzenia powodowane spożywaniem produktów słodkich i kwaśnych. Nie oznacza to oczywiście, że posiadacze implantów zębowych mogą ze spokojem zaniechać higieny jamy ustnej. Warto mieć świadomość, że na implantach zębowych również powstaje osad, który powoduje nie tylko nieświeży oddech, ale również infekcje wewnątrz jamy ustnej. Zatem posiadając implanty zębowe, w taki sam sposób i z tą samą częstotliwością szczotkujemy zęby.

Należy liczyć się z tym, że wraz ze wstawieniem implantów mogą wystąpić trudności związane z ich przyjęciem. Czasami organizm może odrzucić nową konstrukcję. W takiej sytuacji wokół miejsca wstawienia implantu tworzy się stan zapalny. Wówczas może występować obrzęk i krwawienie, a wraz z nimi ból oraz dyskomfort. Niekiedy stan zapalny stanowi reakcję obronną organizmu, na którą nie mamy większego wpływu. Czasem jednak powstaje on z winy posiadacza implantu, na przykład jeśli nie przestrzega on zaleconych przez stomatologa zasad higieny jamy ustnej.

Pomimo niezaprzeczalnych zalet stosowania implantów zębowych wiele osób zwleka z decyzją o ich wstawieniu. Chociaż sam montaż jednego implantu trwa zwykle około pół godziny, czas potrzebny na pełne przyjęcie obcego ciała przez organizm zwykle zajmuje około trzech miesięcy. Nie to stanowi jednak główną przyczynę niestosowania implantów zębowych. Największą wadą z pewnością jest wysoka cena implantów, na którą nie każdy jest w stanie wygospodarować środki finansowe. Co więcej, dokładny koszt wstawienia implantu zębowego jest trudny do oszacowania z wyprzedzeniem. Zależy od wielu czynników, takich jak oferta wybranego gabinetu stomatologicznego, preferowany materiał wykonania samego implantu czy stan uzębienia pacjenta.

Fakty i mity na temat implantów zębowych

Wstawienie implantu zębowego jest zabiegiem inwazyjnym. Dla wielu pacjentów oznacza to niemały stres. Na szczęście mitem jest opinia, że podczas samego wstawiania implantu odczuwamy ból. W przypadku takich zabiegów zawsze stosowane jest miejscowe znieczulenie, które uniemożliwia odczuwanie jakiegokolwiek dyskomfortu. Kolejny mit na temat implantów zębowych stanowi twierdzenie, że po ich wstawieniu nie trzeba myć zębów. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może powodować nie tylko nieświeży oddech i nieestetyczne przebarwienia. Konsekwencją niemycia zębów są również stany zapalne w obrębie dziąseł oraz naturalnych zębów.

Do najważniejszych faktów, jakimi zainteresowani są pacjenci, zaliczyć można wysoką trwałość implantu. Implanty zębowe powstają z biokompatybilnych, bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak tytan, cyrkon lub stop obu metali. Niektórzy producenci implantów zębowych udzielają nawet gwarancji na swoje produkty. Należy jednak liczyć się z tym, że znaczący wpływ na kondycję implantów ma przede wszystkim sposób ich użytkowania. Faktem jest, że brak odpowiedniej higieny może spowodować odrzucenie implantu w pierwszych miesiącach od zabiegu. Zwiększone ryzyko odrzucenia występuje również u palaczy.

Jakie są koszty wstawienia implantów zębowych?

Koszt wstawienia implantów zębowych zależy od wielu czynników: wybranego materiału implantu, stanu zdrowia pacjenta oraz specyfiki jego uzębienia. Bardziej zaawansowane konstrukcje mogą kosztować więcej od podstawowych implantów. Nawet najniższa kwota za implant jest stosunkowo wysoka, oscylując w granicach 1500-1800 zł. Bez problemu można jednak znaleźć w Polsce i takie gabinety stomatologiczne, które wstawienie implantu zębowego wyceniają na 4000 zł. Na tym jednak nie koniec kosztów dla pacjenta. Osobno należy policzyć koszt samej konsultacji implantologicznej oraz diagnostyki radiologicznej, co generuje kolejne kilkaset złotych do pokrycia. Niektórzy stomatolodzy liczą dodatkowo cenę śrub gojących lub łączników protetycznych, choć znajdą się gabinety, które mają takie usługi „w cenie”. O pełen koszt wstawienia implantu zębowego najlepiej zapytać podczas wizyty kontrolnej, gdy stomatolog ma wgląd do niezbędnych badań, na przykład zdjęcia panoramicznego RTG.

 

Artykuł powstał przy współpracy z MedykDent.