W Polsce obecnie zatrudnionych jest wielu obywateli Ukrainy; liczba ta wzrosła do ponad 770 tysięcy z powodu wojny. Polscy pracodawcy chętnie dają pracę uchodźcom uciekającym przed wojną, ale nie wiedzą jak rozliczyć ich z polskim urzędem skarbowym.
Sposób rozliczenia zależy od posiadanego przez nich statusu; Ukrainiec może być uznany za polskiego rezydenta podatkowego i podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, lub ograniczonemu jeśli nie zostanie uznany za rezydenta. Determinującym czynnikiem jest zasada rezydencji, czyli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Aby być polskim rezydentem podatkowym, obywatel Ukrainy musi posiadać centrum interesów osobistych lub gospodarczych na terytorium Polski lub przebywać tam dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Obywatele Ukrainy zatrudnieni w Polsce mogą otrzymać formularz PIT-11 od swojego pracodawcy, w zależności od ich statusu rezydenta podatkowego w Polsce (rozlicz PIT-11 przez internet). Jeśli są rezydentami, to muszą rozliczyć się na zasadach ogólnych i złożyć deklarację podatkową w polskim urzędzie skarbowym. Jeśli natomiast nie są rezydentami, to powinni otrzymać formularz IFT-1/IFT-1R i rozliczać się wyłącznie w swoim kraju, a ich pracodawca będzie odprowadzał zryczałtowany podatek dochodowy.
Obywatel Ukrainy posiadający polską rezydencję podatkową jest zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego w polskim urzędzie skarbowym, niezależnie od źródła przychodów i kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, powinna rozliczyć się z tymi dochodami w formularzu PIT-36. Osoba ta nie jest zwolniona z rozliczenia się w Ukrainie, jednak dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania nie musi płacić podatku w obu krajach. Cudzoziemiec powinien rozliczyć się z urzędami skarbowymi w Polsce i w Ukrainie, w przeciwnym razie grozi mu odpowiedzialność karna.
Dokument IFT-1 jest wystawiany przez pracodawcę; IFT-1R jest odpowiednikiem druku PIT-11, który otrzymują cudzoziemcy bez statusu polskiego rezydenta podatkowego.
Ukraińscy pracownicy, którzy uzyskują dochód z umowy o pracę, muszą wykazać swoje dochody i koszty ich uzyskania w formularzu PIT-11. Cudzoziemcy pracujący w Polsce i posiadający polską rezydencję podatkową rozliczają się z polskim fiskusem, przesyłając deklarację do urzędu skarbowego zgodnego z ich miejscem zamieszkania. Natomiast cudzoziemcy posiadający certyfikat rezydencji z innego kraju, którzy nie są rezydentami Polski, rozliczają się w krajowym urzędzie skarbowym za pośrednictwem pracodawcy.
Osoby fizyczne, których dochód jest opodatkowany przez urzędy skarbowe w Polsce, mogą skorzystać z niektórych ulg podatkowych, takich jak ulga internetowa lub prorodzinna, jeśli spełniają określone warunki i składają deklarację podatkową za pomocą formularza PIT-36 lub PIT-37.
Źródło: artykuł partnera, fot. Image by katemangostar on Freepik