Dodano: 07 grudnia 2021r.

Picie kawy i herbaty może obniżać ryzyko udaru i demencji

Badanie przeprowadzone na 365 tys. osób w wieku 50-74 lat wykazało, że picie kawy lub herbaty może mieć korzystny wpływ na zdrowie i obniżać ryzyko wystąpienia udaru i demencji. To jak dotąd największa tego typu analiza na świecie.

Picie kawy i herbaty może obniżać ryzyko udaru i demencji

 

Udary mózgu odpowiadają nawet za 10 proc. zgonów wśród ludzi, z kolei demencja to jedno z największych wyzwań zdrowotnych, przed którymi staje nasza cywilizacja. Naukowcy szacują, że do 2050 roku na Ziemi z tą chorobą będzie żyć nawet 130 milionów osób. Wyniki nowych badań nad związkiem między powyższymi chorobami a piciem kawy i herbaty opublikowano w czasopiśmie „Plos Medicine” (DOI: 10.1371/journal.pmed.1003830).

W ramach badań prowadzonych przez ponad dekadę naukowcy obserwowali 365 tys. osób w wieku od 50 do 74 lat. Uczestnicy na początku wypełniali ankiety, w których podawali między innymi ilość wypijanej przez siebie kawy i herbaty. W trakcie trwania badań u 5 079 z nich rozwinęła się demencja, a 10 053 przeszło co najmniej jeden udar.

Kawa i herbata a demencja

Naukowcy odkryli, że u osób które piły od dwóch do trzech filiżanek kawy, lub od trzech do pięciu filiżanek herbaty dziennie, ryzyko wystąpienia udaru lub demencji znacznie się zmniejszyło. Podobny efekt zaobserwowano u badanych, którzy wypijali sześć filiżanek kawy lub herbaty w różnych proporcjach.

Analizy danych zgromadzonych przez UK Biobank wykazały, że osoby, które piły po kilka filiżanek kawy i herbaty dziennie, miały o 32 proc. niższe ryzyko udaru i o 28 proc. niższe ryzyko demencji w porównaniu z osobami, które nie piły kawy ani herbaty. Wyniki sugerują również związek ze spożywaniem omawianych napojów z niższym ryzykiem demencji po udarze.

Badania przeprowadził zespół pod kierownictwem Yuan Zhanga z Uniwersytetu Medycznego Tianjin w Chinach. „Nasze wyniki sugerują, że umiarkowane spożywanie kawy i herbaty osobno lub w połączeniu jest związane z niższym ryzykiem udaru mózgu i demencji” – piszą naukowcy w swojej pracy.

Badacze zastrzegli jednak, że dane z UK Biobank odzwierciedlają stosunkowo zdrową próbkę społeczeństwa w porównaniu do całej populacji. Dlatego uogólnianie wyników i przenoszenie ich na wszystkich ludzi może być błędem.

Dalsze badania nad kawą i herbatą

Prof. Tara Spires-Jones, kierownik programu UK Dementia Research Institute i zastępca dyrektora Centre for Discovery Brain Sciences na Uniwersytecie w Edynburgu, która nie brała udziału w badaniach, ocenia je jako „interesujące” i „solidnie przeprowadzone”. Jej zdaniem konieczne są jednak dalsze analizy, aby w pełni zrozumieć potencjalne biologiczne powiązania między herbatą i kawą a ryzykiem udaru i demencji.

Ekspert w dziedzinie statystyki prof. Kevin McConway zauważa, że „ryzyko udaru mózgu lub demencji było niższe u osób, które piły rozsądnie małe ilości kawy lub herbaty w porównaniu do tych, którzy w ogóle nie spożywali tych napojów”. – Ale badanie pokazuje też, że wraz ze wzrostem konsumpcji kawy i herbaty, ryzyko wystąpienia omawianych chorób zaczęło ponownie rosnąć. W końcu stało się nawet wyższe, niż u ludzi, którzy nie spożywali tych napojów – mówi.

- Gdy spożycie kawy wzrosło do siedmiu lub ośmiu filiżanek dziennie, ryzyko udaru było większe niż u osób, które nie piły kawy i znacznie wyższe niż u osób, które piły dwie lub trzy filiżanki dziennie – podsumowuje prof. McConoway.

Szef badań w Alzheimer's Research UK dr Rosa Sancho podkreśla, że ryzyko wystąpienia udaru i demencji zależy od bardzo wielu złożonych czynników. – Wśród nich są nasz wiek, podłoże genetyczne i styl życia. Zrozumienie, które czynniki mają największy wpływ na zdrowie naszego mózgu, jest kluczem do odkrycia przyczyn choroby – podkreśla badaczka.

 

Źródło: The Guardian, fot. Victuallers/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0