Dodano: 21 stycznia 2019r.

Otyłość może mieć wpływ na objętość mózgu

Nadmiar tanki tłuszczowej, w szczególności tej znajdującej się w okolicy talii, może być związany z mniejszą objętość mózgu – twierdzą brytyjscy naukowcy.

Otyłość

 

Wraz ze wzrostem wagi pojawia się długa lista problemów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dodali kolejny. Według nich, osoby z dodatkowymi kilogramami, zwłaszcza tymi znajdującymi się w obrębie talii, mają mniejszą objętość mózgu - w szczególności istoty szarej - w porównaniu do osób o normalnej wadze. Istota szara odpowiada przede wszystkim za samokontrolę, kontrolę mięśni i percepcję.

- Nasze badania objęły dużą grupę ludzi. Stwierdziliśmy, że otyłość, zwłaszcza ta w okolicy talii, może być związana z kurczeniem się mózgu – mówi prof. Mark Hammer z wydziału wychowania fizycznego i sportu na Loughborough University.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Neurology”.

 

W badaniach naukowcy przeanalizowali informacje od ponad 9600 osób, ze średnią wieku 55 lat. Uczeni określili ich współczynnik BMI (wskaźnik masy ciała) oraz sprawdzili ich ogólny poziom tkanki tłuszczowej. Uczestnicy zostali zbadani także pod kątem wskaźnika WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder). Wszystkim wykonano również rezonans magnetyczny mózgu. 19 proc. wszystkich badanych zostało zakwalifikowane, jako osoby otyłe.

Po wykluczeniu innych czynników powodujących zmniejszenie objętości mózgu, takich jak wiek, aktywność fizyczna, wysokie ciśnienie krwi czy palenie tytoniu badacze zauważyli, że podczas gdy sam wysoki współczynnik BMI był związany z nieco mniejszą objętością mózgu, to u osób o wysokim wskaźniku BMI oraz WHR efekt ten był większy.

Badanie wskazało, że osoby te mają o kilka centymetrów sześciennych mniejsze mózgi w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała. Naukowcy podejrzewają, że dodatkowe kilogramy w obrębie talii mogą prowadzić do wytwarzania substancji zapalnych, które wpływają na kurczenie się mózgu.

1291 osób, które miały wysoki BMI i wysoki WHR, miało w badaniu najniższą średnią objętość mózgu, w szczególności istoty szarej, która wynosiła 786 centymetrów sześciennych. W porównaniu 3025 osób o prawidłowej masie ciała miało ten wskaźnik na poziomie 798 centymetrów sześciennych, a 514 osób z wysokim BMI, ale bez wysokiego WHR na poziomie 793 centymetrów sześciennych.

Nie stwierdzono istotnych różnic w objętości istoty białej.

Mniejsza objętość mózgu może prowadzić do zaburzeń pamięci i demencji. Badania muszą być jednak nadal kontynuowane, bowiem nie jest jasne, czy nieprawidłowości w strukturze mózgu prowadzą do otyłości, czy też otyłość prowadzi do zmian w mózgu.

- Odkryliśmy powiązania między otyłością a kurczeniem się określonych rejonów mózgu. Będzie to wymagało dalszych badań, ale może się zdarzyć tak, że w przyszłości regularne mierzenie BMI i stosunku talii do bioder może pomóc w określeniu zdrowia mózgu – zaznaczył Hammer.

 

Źródło: Loughborough University