Dodano: 10 kwietnia 2017r.

Odnaleziono zaginione rzymskie miasto Ucetia

Na południu Francji archeolodzy odkopali ślady po starożytnym rzymskim mieście Ucetia. W ruinach znaleziono pozostałości po dawnej świetności, m.in. piękne mozaiki w niemal nienaruszonym stanie.

Mozaika z zaginionego rzymskiego miasta Ucetia

 

Znaleziska dokonano podczas prac przygotowawczych pod budowę szkoły w okolicy miejscowości Uzès. Stoi za nim zespół archeologów z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Archeologicznych (INRAP) kierowany przez Philippe’a Cayn.

O tym, że w okolicy dzisiejszego Uzès znajduje się starożytne rzymskie miasto było wiadomo już wcześniej. Nazwa Ucetia została wymieniona na jednej ze steli znajdujących się w sąsiednim mieście Nimes, w którym znajdują się liczne zabytki z tamtego okresu m.in. jedne z największych amfiteatrów rzymskiej Galii, który mógł pomieścić około 20 tysięcy widzów.

Wykopaliska objęły obszar o powierzchni około 4 000 metrów kwadratowych. Jak dotąd odkopano duży budynek z pozostałościami kolumn. Badacze sugerują, że było to budynek publiczny. Nieopodal natrafiono na cztery mniejsze pomieszczenia. Jedno z nich skrywało wspaniałą mozaikę w bardzo dobrym stanie. Mozaika przedstawia postacie zwierzą: sowę, kaczki i orła oraz figury geometryczne.

W innej części wykopalisk archeolodzy natrafili na duży dom bogatej rodziny rzymskiej. W nim także znaleziono przepiękne mozaiki. Oprócz wzorów geometrycznych zawierają także przedstawienia delfinów.

Badacze sądzą, że budynki wzniesiono około I wieku naszej ery. Oprócz mozaik natrafiono również na dobrze zachowane naczynia służące do przechowywania wina.

Ucetia została opuszczona, jak twierdzą archeolodzy, około III-IV wieku. Nie jest jasne, dlaczego mieszkańcy porzucili miasto. Podczas wykopalisk badacze natrafili też na ślady średniowiecznego osadnictwa z okolic VII wieku.

- Mozaiki są imponujące. Nie tylko ze względu na swoje całkiem spore rozmiary, ale przede wszystkim przez bardzo dobry stan, w jakim się znajdują. Zachowane motywy łączą klasyczne kształty geometryczne i zwierzęta – powiedział Cayn.

Wykopaliska są finansowane przez francuski rząd i potrwają do końca sierpnia.








 

Źródło i fot.: INRAP