Dodano: 15 czerwca 2016r.

Odkryto zaginione miasta Khmerów

Wielu naukowców twierdzi, że to najdonioślejsze odkrycie archeologiczne ostatnich lat. W kambodżańskiej dżungli naukowcy ujawnili pozostałości starożytnych miast tuż obok słynnego kompleksu świątynnego Angkor Wat. Zaginione miasta Khmerów liczą sobie od 900 do 1400 lat.

Buddyjska świątynia w Angkor Thom w Kambodży. Ostatnia stolica imperium khmerskiego

 

Ukryte pod płaszczem gęstej dżungli miasta Khmerów musiały czekać na odkrycie do czasów, gdy badacze zaczęli stosować technologię laserową. Chodzi o tzw. LIDAR, czyli urządzenie łączące funkcje lasera oraz teleskopu, które działa podobnie do radaru, tyle że skanuje powierzchnie ziemi z powietrza.

Rewelacje o odkryciu zaginionych miast podano w Journal of Archeological Science. Niektóre z odnalezionych miast są na tyle duże, że mogły rywalizować z ówczesną stolicą imperium Phnom Penh.

Do niedawne nikt o starożytnych miastach imperium Khmerów w pobliżu Angkor Wat nie słyszał. - Mamy całe miasta ukryte pod lasem, o których nie wiedziano, że tam są - powiedział Damian Evans, archeolog z organizacjiCambodian Archaeological Lidar Initiative.

Badanie LIDAR-em objęło niemal 2000 kilometrów kwadratowych i odbyło się w ubiegłym roku. Jest ono drugim podejściem do badania tego terenu. Wcześniej w 2012 roku odkryto złożony krajobraz miejski, który tylko zapowiadał przyszłą sensację.

Mapowanie terenu pokazało niezwykle złożony system wodociągów. Użyta technologia zmienia postrzeganie imperium Khmerów. Według obecnych twierdzeń, ludzie z tamtych terenów nie mogli posiadać takiej wiedzy. Zidentyfikowano także dużą liczbę tajemniczych wzorów geometrycznych, które mogą być pozostałościami ogrodów.

 

Źródła: The Guardian, www.smithsonianmag.com, fot. Charles J Sharp