Dodano: 01 października 2014r.

Odkryto ponad 50 geoglifów w Kazachstanie

Archeolodzy w północnym Kazachstanie odkryli ponad 50 geoglifów o różnych kształtach i rozmiarach. Odkrycia dokonano za pomocą Google Earth - podaje serwis livescience.com. Geoglify mają różne geometryczne kształty - pierścienie, krzyże i swastyki. Niektóre z nich są większe od współczesnego lotniskowca.

Geoglify w Kazachstanie

 

Odkrycia dokonali kazachscy archeolodzy przy pomocy swoich kolegów z Uniwersytetu w Wilnie. Wyniki badań zaprezentowano publicznie na dorocznym spotkaniu archeologicznym w Stambule.

Większość ze struktur wykonano przy pomocy ziemnych kopców, ale są i takie, do których budowy użyto drewna.

Poza Gogle Earth badacze zastosowali także tradycyjną technikę wykopalisk, jak również badania radarowe ziemi i zdjęcia lotnicze. – Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć jedno. Geoglify zostały zbudowane przez starożytnych ludzie, ale przez kogo i w jakim celu pozostaje tajemnicą – powiedział livescience.com kazachska badaczka Irina Shevina.

Geoglify to sporych rozmiarów struktury budowane na ziemi. Przedstawiają w większości formy geometryczne, ale można znaleźć bardziej wyrafinowane rysunki zwierząt czy człowieka. Najbardziej znane są geoglify z płaskowyżu Nazca w Peru. Są ich tam setki.

Geoglify początkowo uznano za systemy nawadniające pola uprawne. Potem sądzono, że mają charakter religijny. Pojawiły się teorie mówiące też, że wzory mają związek z obserwacjami astronomicznymi.

 

Źródło: livescience.com