Dodano: 16 lipca 2018r.

Odkryto narzędzia sprzed 2 mln lat. Praludzie opuścili Afrykę wcześniej, niż sądzono

Przodkowie człowieka dotarli do Azji co najmniej 2,1 miliona lat temu – twierdzą naukowcy. Kamienne narzędzia oraz kości znalezione w środkowych Chinach stanowią najwcześniejsze znane ślady bytności naszych starożytnych krewnych poza Afryką.

Kamienne narzędzia

 

Według ostatnich doniesień naukowców, przodkowie człowieka opuścili Afrykę wcześniej, niż dotychczas sądzono. Artefakty znalezione w Chinach sugerują, że nasi kuzyni skolonizowali Wschodnią Azję ponad dwa miliony lat temu.

Publikacja na ten temat ukazała się w piśmie „Nature”.

Większość badaczy twierdzi, że homininy - linia ewolucyjna obejmująca również ludzi - po raz pierwszy opuścili swoją afrykańską ojczyznę około 1,85 miliona lat temu, ale chińskie znaleziska stanowią wyzwanie dla tej koncepcji. Zmuszają naukowców do ponownego rozważenia, które gatunki najpierw opuściły Afrykę - i kiedy to się stało.

 

Narzędzia zostały odkryte w miejscowości Shangchen w środkowych Chinach. Warstwy lessowe, w których je znaleziono mają od 1,26 do 2,12 milionów lat. Dotychczas za najstarsze ślady bytności przodków ludzi poza Afryką uznawano szczątki i narzędzia znalezione w Dmanisi w Gruzji. Znaleziska z Chin są jednak starsze o około 270 tys. lat.

Narzędzia wykonane są z kwarcytu. Są stosunkowo proste, ale jest to typowa cecha wszystkich kamiennych narzędzi z tak wczesnej historii archeologicznej. Wszystkie noszą ślady użytkowania i naukowcy nie mają wątpliwości, że zostały wykonane celowo. Materiał, z którego zostały zrobione pochodzi prawdopodobnie gór Qin Ling, położonych około 5–10 kilometrów od miejsca odkrycia narzędzi. W miejscu, gdzie znaleziono kamienne artefakty odkryto także kości zwierząt, których datowanie wskazało podobny wiek, co warstwy gleby - 2,12 miliona lat.

Odkrycia dokonał zespół chińskich i brytyjskich geologów i archeologów kierowany przez Zhaoyu Zhu z Chińskiej Akademii Nauk oraz Robina Dennella z Uniwersytetu Exeter.

Badacze znaleźli łącznie 96 kamiennych przedmiotów na Wyżynie Lessowej. 80 z nich znaleziono w warstwach gleby, które sugerują ciepły i wilgotny klimat. 16 pozostałych leżało zagrzebane w warstwach lessu, którego analiza wskazuje na chłodniejszy i suchy klimat.

Najstarsze znalezione ślady przodków człowieka, fot. Nature (Myr - milion years ago)

Naukowcy przekopali łącznie 17 warstw osadów lessowych obejmujących okres prawie miliona lat. Ich zdaniem, nasi wcześni przodkowie zamieszkiwali ten chiński płaskowyż lessowy w różnych warunkach klimatycznych od 1,2 do 2,12 miliona lat temu.

- Nasze odkrycie oznacza, że ​​należy teraz ponownie rozważyć moment, w którym pierwsi ludzie opuścili Afrykę – przyznał profesor Dennel.

Tożsamość twórców narzędzi jest obecnie nieznana. W pobliżu miejsca odkrycia narzędzi nie znaleziono żadnych kości hominina. Badacze jednak przyznają, że trudno jest prowadzić wykopaliska na tym terenie ze względu na dobrze rozwinięte rolnictwo, które zajmuje dużą część płaskowyżu. Dlatego poszukiwania szczątków praludzi należy odłożyć na późniejszy okres.

- Wszyscy chcielibyśmy znaleźć hominina - najlepiej z narzędziem w ręku – zażartował Dennel. Badacze wskazują, że jedną z możliwości jest Homo erectus. To szczątki tego gatunku zostały znalezione w Gruzji. Wiadomo, że przedstawiciel Homo erectus opuścili Afrykę 1,7 miliona lat temu, dlatego są oni naturalnym kandydatem na twórców kamiennych narzędzi znalezionych w Chinach. Dennel uważa jednak, że twórcy przedmiotów należeli do wcześniejszego gatunku z rodzaju Homo.

 

Źródło: University of Exeter, Nature, fot. Prof. Zhaoyu Zhu