Dodano: 20 września 2017r.

Odkryte przez Polaków najstarsze ślady przodków człowieka zostały skradzione

Doskonale zachowane ślady praludzi liczące sobie 5,7 mln lat padły ofiarą rabusiów. Tropy zostały odkryte niedawno na plaży na Krecie, a tego sensacyjnego znaleziska dokonał zespół naukowców kierowany przez Polaków.

Ślady przodków człowieka sprzed 5,7 mln lat

 

O odkryciu najstarszych tropów zostawionych przez krewnych Homo sapiens poinformowano końcem sierpnia na łamach „Proceedings of the Geologists' Association”. Nie minęły dwa tygodnie i część znaleziska zostało zrabowana. Z 29 odkrytych śladów zniknęło 8.

Na szczęście złodzieja udało się szybko złapać. Według serwisu zarpanews.gr, to nauczyciel z liceum z miejscowości Kissamos na Krecie. Co ciekawe, to on poinformował policję o kradzieży. Dwa z ośmiu odciętych fragmentów śladów znaleziono w domu nauczyciela na Krecie, a resztę, wraz z rabusiem, znaleziono w Grecji.

Na ślady istot człowiekowatych, które 5,7 mln lat temu przeszły przez plaże w dzisiejszej miejscowości Trachilos, natknął się dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, który w 2002 roku spędzał tam wakacje. Badacz po kilku latach powrócił w to miejsce wraz ze specjalistą od śladów - dr. Grzegorzem Niedźwiedzkim z Uniwersytetu w Uppsali. Do zespołu dołączyli także inni naukowcy z Polski, Gracji, Szwecji oraz USA.

Badacze ustalili, że ślady należą do istoty dwunożnej. Wśród 29 tropów nie było odcisków przednich łap. Do tego istota ta miała wyprostowane, a nie przeciwstawne paluchy u stóp. Linia chodu również przypominała ludzką, a przynajmniej kogoś z naszych krewnych. Po przebadaniu osadów otaczających ślady określono wiek znaleziska na 5,7 mln lat. Kolejne lata zajęło badaczom weryfikowanie odkrycia. Dlatego świat usłyszał o nim dopiero w tym roku.

Odkrycie naukowców, którymi kierował dr Gierliński podważa tezę, że miejscem narodzin człowieka była Afryka. Ale to nie pierwsze z takich odkryć. W maju tego roku na łamach pisma PLOS ONE poinformowano o znalezieniu w Bułgarii i Grecji dwóch skamielin, które sugerują, że linie człowieka i małp oddzieliły się od siebie kilkaset tysięcy lat wcześniej, niż dotąd sądziliśmy. I prawdopodobnie nie stało się to w Afryce. Więcej na ten temat w tekście: To Europa była miejscem narodzin człowieka?

 

Źródło: Proceedings of the Geologists' Associationzarpanews.gr, fot. Proceedings of the Geologists' Association