Dodano: 26 czerwca 2019r.

Nawet jedna trzecia kobiet umawia się na randki, by zjeść darmowy posiłek

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, nawet co trzecia kobieta, która umawia się na randki, robi to nie dlatego, że interesuje ją mężczyzna i liczy na początek wielkiej miłości, ale by skorzystać z darmowego posiłku.

Randka

 

O nowym trendzie w randkowaniu media donosiły już w ubiegłym roku. Jest on określany mianem sneatingu i polega na umawianiu się na randki tylko po to, by zjeść obiad czy kolację za darmo. Medialne doniesienia przykuły uwagę naukowców z Azusa Pacific University oraz University of California, Merced. Z badań przez nich przeprowadzonych wynika, że trend ma się dobrze i z darmowego posiłku korzysta w ten sposób nawet jedna trzecia kobiet.

W pierwszym badaniu przeprowadzono ankiety z 357 heteroseksualnymi kobietami. 33 proc. z badanych kobiet przyznało, że przynajmniej raz zaangażowały się w randkę licząc na to, że niedoszły partner ureguluje rachunek. W drugim badaniu z udziałem 820 kobiet 23 proc. ankietowanych przyznało się do tego typu działalności.

 

Badania przeprowadzone przez Briana Collissona, Jennifer Howell i Tristę Harig z Azusa Pacific University i UC Merced, ukazały się w czasopiśmie „Social Psychological and Personality Science”.

Co ciekawe, w obu badaniach większość kobiet przyznało, że tego typu zachowania są społecznie nie do zaakceptowania. Kobiety, które uważały za dopuszczalne umawianie się na randki, by zaspokoić swój apetyt, wyrażały tradycyjne przekonania o roli płci i uzyskały wysokie wyniki w tzw. „ciemnej triadzie”. To zespół cech osobowości, w skład którego wchodzą narcyzm, makiawelizm i skłonności psychopatyczne.

- Kilka mrocznych cech wiąże się ze zwodniczymi i wyzyskującymi zachowaniami w związkach, takimi jak jednonocne przygody czy udawanie orgazmów – powiedział Collisson.

Kobiety biorące udział w badaniach odpowiadały na szereg pytań, które mierzyły ich cechy osobowości czy przekonania dotyczące ról płci w społeczeństwie. Wśród badanych 40 proc. stwierdziło, że są samotne, 33 proc. było mężatkami, 27 proc. z nich było w związku, ale nie małżeńskim.

Należy jednak zauważyć, że żadne z tych badań nie rekrutowało reprezentatywnych próbek kobiet, więc nie można stwierdzić, że uzyskane wyniki odpowiadają całości żeńskiej populacji. Autorzy badania podkreślają również, że tego typu zachowania mogą występować w wielu rodzajach relacji i mogą być popełniane także przez mężczyzn.

 

Źródło: Society for Personality and Social Psychology, fot. Jeremy Noble/ CC BY 2.0/ Wikimedia Commons