Dodano: 11 stycznia 2019r.

Naukowcy znaleźli prosty sposób na zapamiętywanie

Co zrobić jeśli bardzo chcemy coś zapamiętać? Okazuje się, że jedną z najlepszych metod jest… narysowanie tego. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. Według nich doskonałym sposobem na utrwalenie sobie czegoś w pamięci jest wizualizacja.

Rysowanie

 

Rysowanie, poza utrwaleniem w pamięci, może także pomóc osobom starszym w zapobieganiu oraz zwalczaniu objawów demencji czy choroby Alzheimera. Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie mają też dobrą wiadomość dla osób, które nie są najlepsze z rysowania. Okazuje się, że wcale nie trzeba kończyć studiów plastycznych, aby czerpać korzyści wynikające z dobrodziejstw rysowania.

- Odkryliśmy, że rysowanie poprawia pamięć wśród osób starszych dużo bardziej, niż inne znane techniki – mówi Melissa Meade, jedna ze współautorek badania. – Jesteśmy zmotywowani dotychczasowymi wynikami i poszukujemy teraz sposobu, w jaki moglibyśmy wykorzystać nasze odkrycie do pomocy osobom cierpiącym na demencję – dodaje.

 

Wyniki badań ukazały się w piśmie „Experimental Aging Research”.

Naukowcy przebadali w sumie 48 osób. Połowę stanowili ludzie mający po ok. 20 lat, drugą połowę osoby w wieku ok. 80 lat. Uczestników poproszono o wykonanie szeregu ćwiczeń. Pokazywano im serię wyrazów, które mogli albo zapisać, wyrazić swoje emocje w związku z przedmiotem, albo… narysować go.

Po przerwie poproszono uczestników, aby spróbowali sobie przypomnieć słowa, które wcześniej im pokazano. Okazało się, że ludzie młodzi generalnie mają lepszą pamięć od osób starszych. To żadne odkrycie. Jednak zarówno wśród młodszych jak i wśród starszych uczestników badania, najwięcej słów zapamiętały osoby, które je rysowały.

- Rysowanie obrazków to bardzo proste zadanie, które można łatwo włączyć do swojego życia, aby poprawić pamięć – twierdzi Meade. - Na przykład, rysowanie niektórych artykułów spożywczych, które musisz później kupić lub posiłku, który planujesz zrobić, spowoduje, że informacje te zostaną zapamiętane o wiele lepiej, niż gdyby zostały napisane – dodaje.

Rysowanie może być tak skuteczne, ponieważ angażuje w jego wykonanie wiele obszarów mózgu, w tym sferę przestrzenną, werbalną, semantyczną (dot. znaczenia słów) i motoryczną. Innymi słowy rysowanie sprawia, że więcej obszarów naszego mózgu jest pobudzonych do zapamiętywania. Wcześniej przeprowadzono już podobne badanie, jednak dotyczyło tylko ludzi młodych.

Wyniki oznaczają, że aby poprawić jakość naszego życia i pamięci wraz z mijającymi latami, wystarczy zacząć rysować rzeczy, które chcemy zapamiętać. Według badaczy, rysowanie może nawet pomóc osobom cierpiącym na demencję. – Nasze badania mogą wywrzeć bezpośredni wpływ na terapię osób z demencją, które dzięki rysowaniu mogłyby zapamiętywać niektóre rzeczy lepiej i na dłużej, nawet mimo postępu choroby – przekonuje Meade.

 

Źródło: Science Alert, fot. Max Pixel