Dodano: 14 lutego 2018r.

Naukowcy z AGH i CBK PAN pomogą w pierwszym lądowaniu na Fobosie

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk wezmą udział w projekcie „LOOP – Landing Once on Phobos”, którego celem jest pierwsze lądowanie na jednym z dwóch księżyców Marsa – Fobosie.

Fobos

 

„LOOP – Landing Once on Phobos” to project realizowany przez Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Badania naukowców  z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk są częścią tego projektu, którego celem jest osadzenie lądownika na Fobosie.

Fobos to jeden z dwóch księżyców Marsa. Jest on większy od Deimosa i krąży znacznie bliżej Czerwonej Planety niż Deimos. Krąży tak blisko, że jest niewidoczny z powierzchni Marsa z obszarów okołobiegunowych. Fobos okrąża Marsa szybciej, niż ten obraca się wokół własnej osi. Jego powierzchnia to ponad sześć tysięcy kilometrów kwadratowych.

Warunki panujące na Fobosie nie zostały dobrze zbadane. Naukowcy przypuszczają, że przyspieszenie grawitacyjne na naturalnym satelicie Czerwonej Planety jest ponad tysiąc razy mniejsze niż na Ziemi. Panują tam skrajnie trudne warunki atmosferyczne – temperatura waha się od minus 4 do ponad minus 110 st. Celsjusza.

„Sprawę utrudnia również ograniczona wiedza na temat gruntu, z którego zbudowany jest Fobos (tzw. regolitu). Przy lądowaniu kluczowy będzie więc moment zetknięcia stopy lądownika z powierzchnią księżyca. Wyznaczenie różnych wariantów budowy nawierzchni Fobosa jest jednym z zadań zespołu badawczego z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie" – poinformowała uczelnia w komunikacie przesłanym PAP.

Ze względu na wspomniane już małe przyspieszenie grawitacyjne, niezwykle ważne jest, by lądownik nie odbł się od powierzchni i wylądował za pierwszym razem. Polscy naukowcy mają za zadanie opracować model matematyczny kontaktu stopy lądownika z powierzchnią Fobosa.

Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Marek Cała przyznał, że „realizacja tego projektu to tylko jeden z wielu elementów składowych, który ma doprowadzić do opracowania zasad bezpiecznego i wielokrotnego lądowania na asteroidach”. Dodał także, że asteroidy wkrótce będą wykorzystywane jako źródło surowców i w najbliższych latach nastąpi gwałtowny rozwój kosmicznego górnictwa.

Naukowcy z AGH oraz CBK PAN będą próbowali odtworzyć warunki panujące na Fobosie, co pozwoli przeprowadzić miarodajne symulacje. Szczególnie ważnej jest zbadanie różnego rodzaju podłoża i sprawdzenie, jak będzie zachowywać się w kontakcie ze stopą lądownika.

Dokłada data wystrzelenia misji na Fobosa nie jest jeszcze znana, ale polscy badacze na realizację projektu mają dwa lata.

 

Źródło: PAP, NASA / JPL-Caltech / University of Arizona