Dodano: 17 maja 2022r.

Nauka chemii - kiedy się przydaje?

Chemia to jedna z ciekawszych dziedzin przyrodniczych. W jej zakres wchodzi badanie właściwości substancji, a w szczególności przemiany, które między nimi zachodzą. Już z samej definicji jest to nauka niezmiernie ciekawa, dlatego warto ją zgłębiać chociażby w ramach swojego hobby. W jakich okolicznościach wiedza dotycząca chemii najbardziej się jednak przydaje?

Nauka chemii - kiedy się przydaje?

 

Wbrew pozorom zdobyta już w szkole podstawowej wiedza z chemii przydaje się niemal na każdym etapie życia. Reakcje chemiczne towarzyszą nam przecież na każdym kroku, odpowiadając za wiele codziennych, przyziemnych nawet czynności. Wcale nie musimy szukać daleko, wszystkie reakcje w naturze bez wyjątku są sterowane właśnie przez chemię. 

Chemia od kuchni

Nauka chemii przydatna także w kuchni? Jak najbardziej! Wszak nawet gotowanie polega na metamorfozie wiązań chemicznych. Techniki gotowania, takie jak smażenie czy pieczenie to nic innego jak zachodzące pod wpływem ciepła reakcje chemiczne. Dobrze zdawać sobie z tego sprawę, chociażby po to, by dobrze przyrządzić wymarzoną potrawę.

Pozostając w kuchni dodamy, że nauka chemii może pomóc nam także w dokonywaniu świadomych zakupach. Dlaczego? Otóż wiedza na temat wielu składników, jak np. glutaminian sodu, benzoesan sodu czy gumy guar bez wątpienia wpłynie na wybór dobrych składowo produktów w sklepie, a dalej - także na jakość przyrządzanych przez nas posiłków. Zorientowani w znaczeniu konserwantów, słodzików i barwników spożywczych znajdujących się w pożywieniu, bez trudu  zrozumiemy zasady zdrowego żywienia.

Chemia i środki czystości

Bardzo przyziemne czynności, jak sprzątanie również wymagają znajomości chemii. Wiele środków czystości zawiera szkodliwe związki czyszczące i zapachowe. Wcześniej czy później trafiają one do wody i atmosfery, niekorzystnie wpływając na ukształtowaną faunę i florę. Z kolei przy użyciu znanych, naturalnych specyfików możemy samodzielnie tworzyć domowe środki czyszczące. Wystarczy, że zorientujemy się we właściwościach sody oczyszczonej, octu czy cytryny. 

Nauka chemii przydatna w dyskusjach

Na każdym kroku jesteśmy zalewani lawiną informacji o skażeniu wody, odkryciach w dziedzinie medycyny czy chemii. Jednak ile z tego rozumiemy, by w sposób merytoryczny wymieniać poglądy? Dzięki nauce chemii lepiej zrozumiemy zależności i konsekwencje niektórych wydarzeń, nie tylko na świecie, ale także we własnym ogródku. Począwszy od wycieku ropy przez zmiany klimatyczne, aż po koncepcję zrównoważonej mody. Wszystko bowiem opiera się na chemicznych, jakże fascynujących zjawiskach.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Unsplash