Dodano: 20 lipiec 2017r.

NASA udostępniła setki archiwalnych nagrań na YouTube

NASA zaktualizowała bazę filmów na swoim kanale Armstrong Flight Research Center na popularnym serwisie YouTube. Nagrania obejmują dziesięciolecia najważniejszych badań i testów podjętych przez agencję, jak i Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Prom kosmiczny Endeavour podczas lądowania

 

NASA do tej pory udostępniła około 400 archiwalnych filmów, ale ma być ich jeszcze więcej. Agencja zapowiedziała, że pojawi się ich jeszcze co najmniej 100. Wśród opublikowanych materiałów są m.in. nagrania wstępnych testów pierwszego samolotu naddźwiękowego, pierwszych prób z wahadłowcami czy testowe loty bezzałogowych samolotów X1.

Nagrania są dokumentacją najważniejszych dla nauki eksperymentów. Filmy są krótkie, zwykle trwają poniżej dwóch minut, ale obejmują imponujący zakres misji. Pierwsze nagrania udostępnione na YouTube zostały zarejestrowane jeszcze w 1947 roku. Ostatnie pochodzą z 2004 roku.

Dla miłośników lotnictwa i lotów kosmicznych te nagrania to prawdziwe perełki. Ten krok, jak twierdzi Rebecca Richardson, social media manager w NASA, ma na celu umożliwienie łatwiejszego dostępu na niezwykle bogatej kolekcji nagrań, jaka jest w posiadaniu NASA. Ma na celu również zainteresowanie opinii publicznej tym, co dzieje się w Agencji.

- Mamy nadzieję, że przenosząc nasze treści na bardziej dostępne platformy, fani NASA oraz pracownicy mediów będą mieli łatwiejszy do nich dostęp . Mamy bardzo duże treści cyfrowej, która jest pomijana przez opinię publiczną – przyznała Richardson.

Historyczne nagrania dostępne są na kanale YouTube NASA Armstrong Flight Research.

 

Źródło: NASA Armstrong Flight Research Center/YouTube, fot. NASA